Facebook Google+ Twitter

Poeta i wojna - "Baczyński" wkrótce na ekranach

15 marca 2013 roku do kin wejdzie film Kordiana Piwowarskiego „Baczyński”. Według zapowiedzi reżysera i scenarzysty „to podróż do wnętrza duszy” wybitnego poety, żyjącego w czasie "Apokalipsy spełnionej".

"Baczyński", film poetycko-biograficzny, reż. Kordian Piwowarski (2012) / Fot. Plakat filmu Fabularyzowany dokument Baczyński przedstawia ostatnie, wojenne lata życia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – jednego z największych polskich poetów XX wieku. Twórcą poetycko-biograficznego filmu jest Kordian Piwowarski (syn znanego reżysera Radosława Piwowarskiego), absolwent PWSFTviT w Łodzi. Młody twórca sprawdził się już przed publicznością jako reżyser serialu Na dobre i na złe (TVP2) oraz asystent Andrzeja Wajdy podczas realizacji filmu Katyń.

Główną postać w filmie odtwarza Mateusz Kościukiewicz, laureat prestiżowej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawanej wyróżniającym się młodym indywidualnościom (2010). Utalentowany aktor dał się poznać w Tataraku Andrzeja Wajdy, Nightwatching Petera Greenawya, Wszystko, co kocham Jacka Borcucha, Sali Samobójców Jana Komasy (podkład głosu), Bejbi Blues Katarzyny Rosłaniec. Ukochaną poety, Barbarę Drapczyńską gra Katarzyna Zawadzka, doceniana już przez krytykę artystka, która otrzymała nagrodę za debiut w W imieniu diabła Barbary Sass na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2011).

Nowemu przedsięwzięciu przyświeca ambitny zamysł ożywienia czołowego przedstawiciela pokolenia Kolumbów. „To podróż do wnętrza jego duszy – próba zrozumienia, co Baczyński czuł w kluczowych momentach życia, dlaczego pisał to, co pisał, dlaczego zginął na samym początku Powstania” – objaśnia Kordian Piwowarski. Szereg tak postawionych zagadnień pozwala sądzić, że film stawia sobie zadanie unaocznienia najbardziej intymnych źródeł poezji Baczyńskiego, a tym samym zrozumienia tej liryki po prostu i zwyczajnie w nurcie przeżyć, jakie ją powołały. Sławna postać wyłania się jako syn, mąż, żołnierz i człowiek. Opowiadają o nim jego wiersze, świadkowie wydarzeń oraz współcześni młodzi ludzie zafascynowani jego twórczością.

„Tę poezję można czytać jak jeden tekst” – napisała Aleksandra Okopień-Sławińska. Myśl ta zdaje się przyświecać filmowi, w którym poezja staje się głównym tematem, wszechobecnym elementem, przywoływanym w scenach fabularnych oraz dokumentalnych. Istotnym materiałem, wykorzystanym w filmie są zarejestrowane ujęcia współczesnych deklamacji podczas slamu w warszawskim klubie w styczniu 2011 roku, zorganizowanego w dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Baczyńskiego (nagranie dostępne w internecie w serwisie Youtube). Recytacje współczesne, stanowiące część filmu, budują pomost pomiędzy pokoleniami, które dzieli przepaść odmiennych doświadczeń. Kadrom towarzyszy muzyka, współtworząca nastrój filmu, skomponowana przez Bartosza Chajdeckiego (autora m. in. muzyki w serialu Czas honoru).

Ważnym wątkiem filmu jest miłość utalentowanego młodzieńca, w którym matka upatruje spadkobiercę Juliusza Słowackiego, do poetycko usposobionej dziewczyny, jaka porzuca tworzenie, gdy poznaje wiersze ukochanego. Historia nadzwyczajnego związku dwudziestolatków Krzysztofa i Barbary, zakończonego tragicznie śmiercią małżonków w Powstaniu Warszawskim może użyczyć współczesnym ich rówieśnikom zapomnianych prawd i wartości.

Film Baczyński może przyczynić się do stworzenia więzi pomiędzy wizjami różnych pokoleń, odnalezienia ponadczasowego znaczenia w poglądach i wartościach rówieśników sprzed dziesiątków lat. Projekt jest adresowany przede wszystkim do szkół, by wesprzeć współczesnych nastolatków w dotarciu do uniwersalnych znaczeń, jakie kryją się w poezji. Stawia sobie również za cel zainspirowania poszukiwań odpowiedzi na odwieczne pytania oraz wywołanie dyskusji nad miejscem poezji w życiu.

Zwiastun filmu:


Masz ochotę obejrzeć dobry film wieczorem w telewizji? Sprawdź aktualny program tv!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Na szczęście w moim kinie grają już w dniu premiery.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysztofie, również jestem niezmiernie ciekawa, jak film odzwierciedli postać poety. Odmierzam czas...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem bardzo ciekawy tego filmu, bo Baczyński to moja pierwsza fascynacja poetycka, jeszcze z zamierzchłych czasów liceum. A i Mateusz Kościukiewicz to interesujący aktor młodego pokolenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.