Facebook Google+ Twitter

"Poeta według Poety". Leopold Staff według Jadźki Maliny

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-02-08 13:18

Podgórska Scena Poezji w Krakowie zaprasza na nowy cykl literacki "Poeta według Poety".

 / Fot. plakatOd lutego każdego miesiąca wybitni polscy poeci różnych generacji będą przedstawiać jednego, wybranego przez siebie poetę-klasyka, który jest dla nich mistrzem. Przedstawią sylwetkę artysty, którego dzieła wywarły największy wpływ na ich własną drogę twórczą.

"Spotkania staną się niepowtarzalną okazją, aby usłyszeć wiersze klasyków poezji polskiej i światowej w osobistym wyborze i interpretacji samych poetów. Dopełni je komentarz pisarza i jego własne wiersze wchodzące w dialog z mistrzem" - mówi Eryk Ostrowski, krakowski poeta oraz pomysłodawca takiej formuły spotkań z literaturą piękną.

Pierwsza odsłona należeć będzie do Jadwigi Maliny, która oprowadzi nas po twórczym świecie Leopolda Staffa. Poetka tak charakteryzuje swojego mistrza: "Początek drogi twórczej Leopolda Staffa (1878 – 1957) otwierają "Sny o potędze", stawiające czoła dekadenckiej niemocy tamtego okresu. Jego głos jest donośny i silny. Przeszło pięćdziesiąt lat później, gdy przestraszony lichej kładki na rzece Kamienna boi się zrobić krok naprzód, jest już innym człowiekiem. Staff nie jest jednak poetą wędrówki ku rozczarowaniu. Nawet boleśnie szczery wiersz "Przebudzenie", jeden z ostatnich, jakie napisał, podnosi na duchu i usprawiedliwia. Nie udało mu się, co prawda odgadnąć twarzy nieznajomego, ale czas poszukiwań nie był czasem straconym. Wypełniał go taniec i śpiew. Leopold Staff to poeta życia, nic innego nie zajmowało go tak bardzo i niczego bardziej się nie lękał."

Leopold Staff (1878 – 1957) Poeta, dramatopisarz, tłumacz. Należał do trzech epok literackich
Młodej Polski, dwudziestolecia międzywojennego i współczesności. Ukończył Uniwersytet Lowowski na kierunkach prawo, filozofia i romanistyka. Inspiracje dla twórczości czerpał z licznych podrózy głownie do Italii. Należał do Polskiej Akademii Literatury. Debiutował tomem wierszy Sny o potędze (1901). Kolejne tomy poetyckie to: Ptakom niebieskim (1905), Gałąź kwitnąca (1908), Wysokie drzewa, (1932), Martwa pogoda (1946), Wiklina (1954) i inne.

Jadźka Malina (ur. 1974) - poetka. Autorka tomików Szukam ciemna (1996), Zanim (2007), Strona obecności (2010). Debiutowała w czasopiśmie „Filipinka” w 1992. Od tej pory jej wiersze ukazały się na łamach m.in. „Odry”, „Frazy”, „Dziennika Polskiego”, „Poezji Dzisiaj” i „Knjiazevnika” (Serbia). Ponadto są zamieszczane w wielu edycjach zbiorowych i wydawnictwach pokonkursowych. Tłumaczona na język serbski przez Biserkę Rajcić oraz ukraiński przez Oleksandra Gordona. W 2010 roku wyróżniona Nagrodą Starosty Powiatowego w Myślenicach za całokształt pracy twórczej.

Należy do Myślenickiej Grupy Literackiej Tilia, którą obecnie kieruje.

więcej na DK PODGORZE

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.