Facebook Google+ Twitter

Poetka w morzu poloników

Emigrowała z Polski jako nauczycielka, poetka i dziennikarka. Z obawami o możliwość znalezienia swojego miejsca na obczyźnie. Czy uda się kontynuować zainteresowania, zawodowe ambicje, pasje? Nie sądziła, że pochłoną ją polonijne tropy.

Zachowały się stare nagrania ze startu Słupskiej Telewizji Kablowej. Sprawiały jubilatce niekłamaną radość. Teraz wzbogacą zbiory biblioteczne. / Fot. Ryszard K. HetnarowiczBogumiła Żongołłowicz wyruszyła ze Słupska na antypody za głosem serca. Trudno żyć we dwoje, gdy odległość pomiędzy ludźmi przekracza połowę obwodu globu. Z drugiej strony równie trudno było zdecydować się na pozostawienie w takiej samej odległości rodziny, rodzinnego miasta, znajomych, przyjaciół... - Jednak stało się i trzeba było zaczynać niemal od nowa. Dobrze, że oparcie miałam w mężu - ślub wzięliśmy już w Melbourne - a później znalazłam je również w znajomych mojego teścia. Swoją drogą szkoda, że nie zdążyłam go poznać. Umarł przed moim przyjazdem do Australii - mówiła Bogumiła Żongołłowicz podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku. Okazją do przyjazdu był jubileusz 25-lecia jej twórczości i promocja najnowszego tomiku poetyckiego "Śmierci mi bliskie".

Lata emigracji nie wyczerpały jej energii. Nadal jest kobieta tryskającą poczuciem humoru i z ogromnym zaangażowanie opowiadającą o swoich pasjach. A te - poza poezją - obejmują tak mało spenetrowany i tak rozległy obszar, jak życie Polonii australijskiej. - I są to dzieje bardzo ciekawe. Na plan pierwszy na pewno wybija się rola naszych rodaków w współtworzeniu wartości kulturalnych i cywilizacyjnych Australii. W chwili poznania Lecha Paszkowskiego, autora monumentalnej pracy zatytułowanej "Polacy w Australii i Oceanii 1790 - 1940" postanowiłam kontynuować podjęte przez niego badania. Już w tej chwili mam wyselekcjonowane spośród 60 tysięcy osób ponad 100 życiorysów ludzi o niezwykłych osobowościach i roli w życiu antypodów australijskich. Są wśród nich między innymi wybitny architekt Tadeusz Andrzejczak i twórca australijskiej polityki wielokulturowości profesor Jerzy Zubrzycki. Publikacja będzie zatytułowana "Polacy w Australii po 1939 roku". Ale zainteresowania i sposób patrzenia na świat, pchnął mnie przede wszystkim ku literaturze. Tak powstała książka biograficzna o Andrzeju Chciuku - pisarzu, który z rejestrowania życia Polaków w Australii uczynił swoją pisarską misję - opowiadała poetka i dokumentalistka.
Bogumiła Żongołłowicz czytała swoje wiersze / Fot. Ryszard K. Hetnarowicz
Z tej fascynacji zrodziła się biografia "Andrzej Chciuk. Pisarz z antypodów", od opublikowania której przez krakowskie Wydawnictwo Literackie minęło już 10 lat. Potem przyszła kolej na monografię "Wesoła Kookaburra", której promocja odbyła się dokładnie w pięćdziesiątą rocznicę powstania tego kabaretu. Uczestniczyli w niej żyjący członkowie i autorzy. Przed Bogumiłą Żongołłowicz jest jednak - jak twierdzi - wyzwanie życia. Ma nią być książka o Zbigniewie Jasińskim (ps. "Rudy"), poecie powstania warszawskiego, który zmarł w Australii w 1984 roku.

- Nie zapominam również o poezji - zapewnia Bogumiła Żongołłowicz. - A właściwie, to ona przypomina o sobie. Zawsze w chwilach zwątpienia, melancholii czy zmęczenia badaniami, przynosi mi ukojenie i psychiczny odpoczynek. Chociaż ich tematyka ociera się niemal zawsze o śmierć, są przesiąknięte refleksją - niekiedy przewrotną, a niekiedy wspomnieniową.

Promowany zbiorek poetycki rozszedł się błyskawicznie. Niewątpliwą zachętą do tego było również... czytanie swoich wierszy przez poetkę. Po spotkaniu oficjalnym przyszedł czas na rozmowy osobiste z licznym gronem przyjaciół i znajomych, z którymi poetka - mimo odległości - utrzymuje stały kontakt.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Ryszardzie mam nadzieje za taki jeden tomik wierszy znajdzie sie w mojej kolejcji.
Pozdrowiena dla Pani Bogumily i Pana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.