Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25460 miejsce

Poetka ze Świnoujścia wyróżniona w konkursie Literacki Start

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-10-13 21:29

Co roku w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbywa się konkurs dla amatorów zajmujących się twórczością poetycką i prozatorską - Literacki Start. W konkursie brała udział poetka ze Świnoujścia, Edyta Rozenfeld.

poetka ze Świnoujścia - Edyta Rozenfeld / Fot. Artur MarachPrzyjechała do Świnoujścia cztery lata temu, będąc poetką o dojrzałym piórze, docenianą w wielu środowiskach literackich. W 2008 roku zasiliła szeregi wyspiarskich poetów z Klubu Literackiego "Na Wyspie", szukając tam możliwości rozwoju i inspiracji dla swojego pisania.

Należy wspomnieć, że poetka w konkursie "Literacki Start", brała udział już po raz szósty, za każdym razem zdobywając nagrody lub wyróżnienia. W 2005 było to III miejsce w kategorii poezja, w 2006 wyróżnienie w kategorii proza, w 2007 i w 2008 II miejsce w kategorii poezja, w 2009 III miejsce w tej kategorii i w bieżącym roku wiersze poetki znów zostały docenione.

Nie są to jedyne sukcesy literackie naszej poetki. Wśród innych wymienię te najważniejsze:
2007 - II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim organizowanym przez Departament Wychowania i Promocji Obronności MON, w Warszawie.
2007 - II miejsce w XII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Istota Człowieka” - Koszalin
2007 - II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim “O Pióro Oficyny Wydawniczej Tad Ad” -
Jastrzębie Zdrój
2007 - Wyróżnienie w Konkursie Literackim “O Laur Jabłoni” - Grójec
2006 - Srebrny Konik Morski w Ogólnopolskim Konkursie Literackim o nagrodę Konika Morskiego pt. „Morze i miłość” w Świnoujściu
2005 - I miejsce w Konkursie Literackim "Morskie wspomnienia" - Darłowo
2005 - Wyróżnienie w V Agonie Poetyckim "O wieniec Akantu" - Bydgoszcz
2005 - I nagroda w Konkursie Literackim „Biblioteka na urodziny” ogłoszonym z okazji
40-lecia Filii Nr8 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej
2004 -Wyróżnienie w Konkursie Literackim o tematyce morskiej - Koszalin
1997 - Wyróżnienie w I konkursie literackim "O Bursztynowe Pióro" w Kołobrzegu.

I wreszcie w tym roku, wśród docenionych w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej twórców, także nie zabrakło poezji Edyty. Tym razem w almanachu podsumowującym tegoroczny konkurs, znalazły się dwa wyróżnione wiersze poetki. Uroczystość wręczenia nagród docenionym przez jury autorom, odbyła się w KBP dnia 28.05.

Warto zauważyć, że spośród 141 autorów, 436 nadesłanych wierszy i 55 utworów prozatorskich, jury przyznało tylko II nagrodę w kategorii poezji i dwa wyróżnienia, co sugeruje jakie autorom oceniający postawili wysokie wymagania.

Ludmiła Janusewicz – Kuriata prezes oddział koszalińskiego Związku Literatów Polskich, przy okazji jednej z poprzednich edycji konkursu "Literacki Start" tak pisała o wierszach Edyty
-
„...dojrzałe, forma bez zarzutu, świadcząca o dużym obyciu literackim. Poetka... lubi bawić się słowem...”

Sama o sobie poetka pisze tak - "... jestem szczęśliwą i silną kobietą, zadowoloną i niemarudzącą żoną... W życiu szukam tego, co niepowtarzalne, wyjątkowe... w poezji formy i magii. Dzięki wytrwałości, obcowaniu z literaturą od lat osiągam sukcesy. Rzeczywistość, praca -  to dodatek, który dostajemy, na który sami też pracujemy..."

Słowa poetki, które... czego jestem pewien, przebiją się do świadomości tych, którzy szukają niepospolitego i świeżego spojrzenia na świat, budują obraz rzeczywistości, jaki spostrzec może tylko wnikliwa, ciekawa świata i ludzi obserwatorka, wrażliwa i inteligentna, obdarzona erudycją - kobieta. Takim postrzeganiem poetka stwarza czytelnikowi swój świat, który będąc zwykłym światem codzienności, przenosi go "bliżej nieba", jak w jednym z jej ostatnich wierszy o tytule "Kobieta poetka" - "... szybkim krokiem dom ścierką przemierzony

uprane skarpetki nie bez znaczenia

poezja smaku obiad na milczenie skazuje

bliżej nieba... "

Poetka, zapytana o nagrody jakie do tej pory zdobyła w wielu konkursach odpowiedziała - ...Na tych nagrodach nie kończę. Myślę, że to dopiero początek...

I tego Edycie życzę, mając nadzieję, że jeszcze nie raz na poetyckich scenach, będzie prezentować najwyższy poziom wyspiarskiej poezji.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.