Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7491 miejsce

Poeto, nie chowaj wierszy do szuflady!

Liczne konkursy poetyckie dają domorosłym autorom możliwość zaprezentowania swojej twórczości szerszemu gronu odbiorców niż tylko najbliższym.

Na niejednym blogu znaleźć można wiersze pisane przez bardziej lub mniej uzdolnionych "poetów". Internet daje właściwie każdemu zainteresowanemu możliwość publikacji swojej "radosnej twórczości". Blogi wręcz kipią od nadmiaru "poezji". Dla tych, którzy chcieliby jednak zweryfikować mniemanie o swym talencie i zmierzyć się z opinią ludzi znających się na temacie, organizowane są różnego rodzaju konkursy poetyckie.

Przykładem może być konkurs poetycki im. Klemensa Janickiego, organizowany przez Centrum Kultury ZAMEK z Poznania. Tegoroczna edycja jest już 14. w cyklu. O rosnącym z roku na rok prestiżu konkursu świadczy chociażby skład tegorocznego jury. Kapitułę konkursu tworzą bowiem m. in. Mariusz Grzebalski, polski poeta i prozaik, Jerzy Borowczyk, doktor literatury z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu czy Piotr Śliwiński, krytyk i badacz polskiej poezji współczesnej. O popularności konkursu opowiada Marianna Jaworska, były sekretarz konkursu:
- Nasz konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Rokrocznie dostajemy tak wiele zgłoszeń, że czasem trudno jest wyłonić najlepszego autora. Dowodzi to również wysokiego poziomu artystycznego nadsyłanych prac.

Logo Namidy / Fot. http://www.namida.pl/Głównym celem konkursu jest promowanie młodych i zdolnych osób. Dlatego też granicę wieku wyznaczono na 30 lat, co spotkało się z dezaprobatą ze strony tych, którzy po przekroczeniu limitu wieku również chcieliby wziąć udział w konkursie. Na stronie internetowej osoba o nicku mapa pisze: "Członkowie jury, jak mniemam, też nie przekroczyli 30 lat? Jakie to ma znaczenie w wypadku poezji? Boicie się zbyt wysokiego poziomu? To nie jazda figurowa na lodzie ani gra na skrzypcach. Skąd ta dyskryminacja? Wstyd, po prostu."

Atak odpiera Jaworska:
- Celem naszego konkursu jest promowanie młodych poetów, którzy często wstydzą się prezentować swoją poezję szerszemu gronu. My im dajemy taką możliwość, ponieważ utwory najlepszych drukujemy w formie bardzo ładnego tomiku poezji. Termin nadsyłanie zgłoszeń mija 30 marca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziennikarzu nie chowaj... !

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.02.2009 12:05

Poeto, malarzu, grafiku, fotografiku, muzyku, nie chowaj....... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.