Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13393 miejsce

Poetyckie tabory Izoldy Kwiek

Współautorzy: Barbara Podgórska

Z nadejściem wiosny Cyganie ruszali na szlak. Dziś nostalgię za bezpowrotnie minionymi czasami odnajdujemy w poezji Izoldy Kwiek. Znawcy tematu stawiają ją obok Papuszy.

Izolda Kwiek / Fot. Barbara PodgórskaOna sama mówi o sobie, że urodziła się z poezją w sercu. Urodziła się w Siemianowicach Śląskich, ale przez prawie całe życie mieszka w Orzegowie w Rudzie Śląskiej. Kieruje dwoma zespołami: "Tabor" i "Mały Tabor", gdzie tańczy, śpiewa, jest dyrektorem, kierownikiem muzycznym i... sprzątaczką, prezesuje Stowarzyszeniu Romów "Gandi", prowadzi ponadto zajęcia kulturoznawcze w orzegowskiej szkole.

W dorobku literackim miała dotąd cztery tomiki wierszy: "Żal" (Kraków 1995), "Powrót do przeszłości" (Tarnów 1997), "Z taborem pamięci" (Tarnów 2000) i "Tabor Izoldy" (Ruda Śląska 2009).

Okladka / Fot. Barbara PodgórskaWłaśnie ukazała się następna publikacja: Na gorąco ( wyd. Tarnów 2010), wprawdzie w formie bardzo skromnej, broszurowej, wydanej przez tamtejsze Muzeum Etnograficzne, ale wkrótce w bardziej okazałej szacie ukaże się edycja firmowana przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Jej promocja odbędzie sie w BŚ 15 kwietnia o godzinie 17.

Tabor / Fot. Barbara PodgórskaWcześniej, bo 26 marca o godzinie 17 Izolda zaprasza do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, gdzie pod auspicjami dyrektora zabrzańskiej Biblioteki Miejskiej odbędzie się prezentacja, poprzedniego tomu "Tabor Izoldy". Wydarzenie uświetnią występy "Taboru" i "Gipsy Boys" - zespołu prowadzonego przez Władysława Lesiako-Kwiatkowskiego, prezesa gliwickiego Stowarzyszenia Romów.

Wielbicielom talentu Izoldy zapowiadamy kolejną gratkę, długo oczekiwany tomik
"Złoty chłopczyk", który niebawem ujrzy światło dzienne.

I wreszcie najważniejsze - 8 kwietnia, w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu, Izolda organizuje wspaniałą imprezę z okazji Światowego Dnia Romów. Honorowy patronat sprawuje prezydent miasta Andrzej Stania. W programie występy Taboru i "Gipsy Boys" oraz znakomitego skrzypka Szandara Andrasza, z tarnowskim zespołem "Ławutara". Marzenia
amatorów cygańskich wróżb spełni renomowana wróżka. Będzie również degustacja potraw romskich oraz wiele innych atrakcji. Wstęp wolny, a gościnni gospodarze zapraszają wszystkich.
- Z okazji tego dnia chcemy pokazać światu, że jesteśmy w nim od zawsze – mówi Izolda Kwiek. – Dlatego jest on taki kolorowy, rozśpiewany, roztańczony i radosny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.