Facebook Google+ Twitter

Poetyka Liliany Prokopiak. "Wczoraj umarła kolejna topola"

„Wczoraj umarła ostatnia topola” - taki tytuł nosi debiutancki tomik poezji Liliany Prokopiak. Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie.

Okładka / Fot. Okładka"Wczoraj umarła ostatnia topola", taki tytuł nosi debiutancki tomik poezji Liliany Prokopiak, Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Dlaczego? Otóż, spodziewając się czegoś prozaicznego, ot znowu ktoś wyciął drzewo, wpadłem w sidła zastawione przez autorkę. Wnikliwa obserwacja życia minionego, poczętego, bieżącego i zanikającego, z wykorzystaniem prostych środków stylistycznych, z wiersza na wiersz pobudzała moją wyobraźnię i ciekawość.

Książka podzielona na trzy cykle: "Świta", "Rodzinnie" i "O niej jeszcze trochę" tworzy skondensowaną kompozycję. Przemijanie to dominujący temat, który krzyżuje się ze wspomnieniami i strachem przed przyszłością. Przykładem może być wiersz ”Schyłek”, gdzie nieobojętna dla autorki jest waląca się chałupa, przewrócony płot, nawet …/ konająca ławeczka /... i zniedołężniała staruszka, krzątająca się w obejściu to codziennie mijany, a zwykle niezauważany obraz.

Duży wpływ na poetkę musiała wywrzeć martyrologia narodu żydowskiego, o czym świadczy miniatura "Całopalenie niedokończone". Wiersz krótki, a jakże wymowny:

[b"Całopalenie niedokończone" [/b]

małe policzki nie poczują
ciepła matczynej skóry
uszy nie usłyszą – kochanie
dłonie nie dotkną
długich pejsów taty
nadpalone ciało
ciąży
oskarżeniem
pokoleń

Kolejny wiersz, który zwrócił moją uwagę to "Okulary". Ten także nawiązuje do dramatu ludzkiego i kojarzy się z polem, po byłym obozie zagłady, o którym czas nie pozwala zapomnieć: …/ ogień wciąż płonie / rozgrzebany popiół duszy / nie pozwala zgasnąć / zostały okulary/.

Wiele wierszy poświeconych jest jesieni życia ludzkiego, które broni się próbując zatrzymać uciekający czas, lecz nadaremnie. Pozostają wspomnienia i utarte ścieżki: …/starzy mężczyźni / marzą przemierzając / wydeptaną ścieżkę / z domu do śmietnika / i z powrotem/…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się z przedmówczynią i mogę tylko podpisać się pod jej słowami. Też się na chwilę zatrzymałem, zapomniałem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna recenzja, serdecznie dziękuję za "kilka chwil zapomnienia" z poezją Pani Liliany

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.