Facebook Google+ Twitter

Poetyka trwania pomiędzy realnym a iluzorycznym

Krawędź w pracach Moniki Wanyury-Kurosad nie daje do myślenia, ale zniewala swoim hipnotyzującym urokiem optycznych załamań wszelkich linii.

 / Fot. Malarstwo Moniki Wanyury-KurosadW październiku Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Galerii Głównej gości wystawę Moniki Wanyury-Kurosad zatytułowana „Krawędzie”. Artystka próbuje przekazać odbiorcy własną wizję, tego czym jest (lub być może) krawędź - zarówno w sztuce, jak i w osobistym odczuciu każdego człowieka.

Monika Wanyura–Kurosad jako scenografka bardzo dobrze oddaje w swoim malarstwie istotę teatralnego przekraczania limesów pomiędzy tym, co rzeczywiste oraz tym, co jest tylko iluzją obserwatora.

Ważną rolę w obrazach przedstawionych na ekspozycji odgrywa czas. Egzystuje on w tych pracach bardzo dyskretnie, prawie niezauważalnie, tak jak to robi prawdziwy mistrz drugiego planu. Bo czym jest upływ czasu dla człowieka zajętego pokonywaniem kolejnych granic wewnętrznych i zewnętrznych? Chyba jest mimo wszystko tylko pojęciem abstrakcyjnym. Ale czy nie czyha na człowieka za każdym progiem, który uda się mu pokonać? Wizualizacją tych przemyśleń zatem są dla mnie obrazy Wanyury-Kurosad, w których elementy kompozycji takie jak kora drzew, wygięty metal, surowe tynki, żywa lawa wzbudzają respekt.

 / Fot. Malarstwo Moniki Wanyury-KurosadNatomiast ciemna kolorystyka z pojedynczymi, mocnymi barwą akcentami, które przykuwają uwagę zachwyca w sposób niepokojący. Napięcie zawarte zostało tam, gdzie ranty zaznaczają swoją obecność najdotkliwiej - między jasnym a ciemnym, kreską a polem, bruzdą a wypukłością, kształtem a tłem, polem wolnym a wypełnionym. Krawędź w pracach Moniki Wanyury-Kurosad nie daje do myślenia, ale zniewala swoim hipnotyzującym urokiem optycznych załamań wszelkich linii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.