Facebook Google+ Twitter

Poezja dla każdego

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-10-17 21:32

Jak wyrazić siebie, jeśli nie potrafisz malować, śpiewać czy tańczyć?? Oto jeden z najprzyjemniejszych sposobów na wyrażenie swojego wewnętrznego ja...

Często, kiedy mamy problemy, uciekamy od rzeczywistości, nierzadko popadając w depresję. Czemu nie uciec w pisanie wierszy? Daje to swobodę w wyrażaniu uczuć zarówno negatywnych jak i pozytywnych. Mam na myśli sytuacje skrajnego zdołowania lub podniecenia. Nie wiemy co zrobić z nadmiarem energii. Wtedy najlepiej wziąć długopis i kartkę i napisać co nam leży na sumieniu. Ale ktoś może powiedzieć, że pisać nie umie, więc po co mu to? Już wyjaśniam: pisać każdy może. Wiem też, że poprawia to samoocenę. Zawsze chciałam malować, śpiewać, ale nigdy mi to zbyt dobrze nie wychodziło. W końcu odkryłam, że można czerpać satysfakcję i radość z przelewania uczuć na papier. Wzbogaca to język i daje czystą radość.

Nie wszyscy muszą się z tym zgodzić. W końcu wiersze nie wszystkich interesują. Ci jednak, dla których słowa coś znaczą, mogą spróbować i przekonać się, ile może to dawać zadowolenia. Oto kilka rad, które mogą się przydać początkującym:

1) Nie trzeba od razu zaczynać od poematów i sonetów. Najlepiej, jeśli pierwszy wiersz będzie wolny (biały). To wasze dzieło i macie prawo robić z nim wszystko co wam się podoba, nie obowiązują tu żadne reguły. Po prostu, przelejcie to, co jest w waszym sercu na papier.

2) Jeśli koniecznie chcecie napisać coś rymowanego, poćwiczcie na prostych przykładach, np: kot - płot. Próbujcie dobierać rymowane słowa pasujące do siebie pod względem znaczeniowym. Jest to ćwiczenie dość banalne, ale nauczy was odpowiedniego doboru wyrazów.

3) Jeśli chcecie uniknąć powtórzeń, polecam słownik frazeologiczny. Zaoszczędzi wam sporo czasu i bólu głowy.

4) Czytajcie swoje utwory na głos, sprawdzając, czy dobrze brzmią. Wychwytujcie błędy i poprawiajcie je. Udoskonalacie w ten sposób swoją wrażliwość na czytaną poezję.

Życzę powodzenia w pisaniu. Połamania piór!

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: poezja


Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

  • H S
  • 01.02.2008 21:43

jeszcze +

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • H S
  • 01.02.2008 21:41

"przelewanie słów na papier traktuje jak terapie" ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

chyba zamieniasz się w panią profesor Józefczyk ^_^ jednego nie napisalas - PAZUR :P a tak szczerze to bardzo ładnie ci wyszło :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kwiatuszku, celne i cenne rady. Ja też zachęcam wszystkich do pisania wierszy. Uwierzcie, pomaga!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie do tworzenia wierszy raczej nie ciągnie, ale bardzo chętnie czytam te mojej przyjaciółki, są naprawdę świetne i pełne pasji. Moje dwie stworzone anglojęzyczne piosenki poszły wczoraj do kosza :D Ale zainspirowałaś mnie, może je wyłowię ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.10.2006 17:23

Artykuł naprawdę ciekawy... ale nie przekonasz mnie, ze mogę napisać wiersz, bo ja wiem na ten temat swoje:P Próbowałam... i moje ambicje legły w gryzach kiedy po 20 minutach moja kartka ciągle była pusta;) Emocje wyrażam głównie w pamietniku, bo wątpię, żebym to wszystko co ostatnio sie stało i to co czuję umiała zmieścić w kilku linijkach wiersza... ale może jeszcze kiedys spróbuję;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobra robota:) powodzenia w przyszłości:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.10.2006 19:53

hej Kwiatku ;) świetny artykuł :) i pamietaj - z harcerskim pozdrowieniem Ahoj :D [czyt. położę się na... ^^]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super artykuł, cenne rady i wskazówki dla początkujących. Naprawdę ekstra. Tak trzymaj Paulinko :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.