Facebook Google+ Twitter

Poezja Różewicza jest ponadnarodowa i wciąż aktualna

Tadeusz Różewicz (ur. 1921) – poeta, dramatopisarz i prozaik, mimo upływu czasu wciąż niepogodzony z tragedią II wojny światowej, która wywarła piętno na jego twórczości.

Okładka książki pt."News Poems" T. Różewicza. / Fot. Instytut KsiążkiStroniący od polityki i blichtru literackiego życia, uważny obserwator świata, zadumany nad ludzkim okrucieństwem i kruchością życia, 85- letni poeta wciąż tworzy.
„New Poems" jest to zbiór najnowszych utworów Tadeusza Różewicza powstałych, na nowy wiek, w latach 2000 - 2004.

Rdzeniem całej twórczości Różewicza pozostaje pytanie: Czy możliwa jest sztuka po Oświęcimiu? Czy można jeszcze pisać wiersze, gdy takie słowa, jak męstwo, odwaga, miłość stały się jedynie pustymi skorupami? Odpowiedzią na gruncie poezji stał się - niemal potoczny język, ascetyczna forma, zaskakujący skrót zmierzający ku milczeniu, prowokujący do zadumy i wyciszenia. Jednocześnie Różewicz z uwagą przygląda się współczesnemu człowiekowi, tropiąc w jego postępowaniu wszelkie przejawy okrucieństwa. W zagrożonym pustką, cywilizacyjnym zunifikowaniem i chaosem, świecie próbuje ocalić rzeczy i sprawy najprostsze, codzienne: życzliwość, przywiązanie do najbliższych, związek z miejscem urodzenia. Jego twórczość, będąc smutną, niepokojącą diagnozą kondycji współczesnej egzystencji, ma wymiar ogólnoludzki.

W okresie późniejszej twórczości, do której zaliczają się tomiki wierszy z New Poems ("Nożyk profesora", "Szara strefa" i "Wyjście"), Różewicz jakby bardziej skupia się na poetyckiej autobiografii, próbuje zacierać granice między życiem a sztuką. Rejestruje pojedyncze, ulotne zdarzenia, opatrując je gorzkim komentarzem starego poety. Ironia zmienia się w szyderstwo, uśmiech w śmiech przez łzy. Warto poznać ten ściszony głos artysty i dla
własnego dobra wsłuchać się w krytykę współczesnego konsumpcjonizmu, medialnego "niby-świata". Czytając tę poezję dajmy ponieść się jej nastrojowi i pomyślmy o kruchości naszego życia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Było miło, to ja dziękuję i cieszę się, że udało sie zrealizować Twój wspaniały pomysł. Gratulacje i pozdrowienia. Zawsze chętnie przyłączę się do nowego pomysłu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.