Facebook Google+ Twitter

Poezja Szymborskiej na scenie warszawskiego Teatru Powszechnego

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-10-20 12:05

25 października w Teatrze Powszechnym odbędzie się premiera warszawska spektaklu ... „jesteś piękne – mówię życiu” … wg Wisławy Szymborskiej w reż. Waldemara Śmigasiewicza. W spektaklu wystąpią: Joanna Żółkowska, Paulina Holtz i Anna Moskal.

Jesteś piękne - mówię życiu -
bujniej już nie można było,
bardziej żabio i słowiczo,
bardziej mrówczo i nasiennie.

Fraza z wiersza Wisławy Szymborskiej posłużyła za tytuł spektaklu w całości opartego na jej poezji. Poezja noblistki po raz pierwszy pojawi się na scenie teatralnej. Premiera spektaklu już 25 października w Teatrze Powszechnym.

Trzy kobiety - Joanna Żółkowska, Paulina Holtz i Anna Moskal - słowami wierszy noblistki próbują opisać świat w wymiarze kosmosu i mikrokosmosu. 37 wierszy poetki, zebranych z różnych okresów twórczości, spiętych klamrą towarzyszącej im muzyki, tworzy spektakl będący spójną, dramaturgiczną całością - piękną i mądrą opowieścią o życiu. Życiu, które wydaje się być cudownym, niejednoznacznym zjawiskiem, a każdy jego przejaw godny jest uwagi – od rzeczy o randze historycznej, poprzez miłość, sprawy codzienne aż po śmierć żuka na leśnej drodze.

Spektakl powstał z inspiracji Joanny Żółkowskiej. Wiersze wybrał, skomponował w harmonijną całość i opatrzył muzyką autorstwa Stafano Bollaniego, reżyser, Waldemar Śmigasiewicz.

"Wiedziałem, że trzeba dobrać wiersze dla trzech kobiet. Ale chciałem też opowieść spiąć w klamrę: od narodzin przez miłość do śmierci. Skąd pomysł? – Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Odpowiedź może dotyczyć inspiratora, potrzeby poezji, szukania w życiu metaforyczności, ucieczki od współczesności" - Waldemar Śmigasiewicz

Adaptacja i reżyseria Waldemar Śmigasiewicz
Scenografia i kostiumy Maciej Preyer
Muzyka Stefano Bollani

Występują Joanna Żółkowska, Paulina Holtz i Anna Moskal
PREMIERA WARSZAWSKA 25 października 2011


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.