Facebook Google+ Twitter

Poezja w gminie Żukowo

Nie tylko chlebem człowiek żyje - stara to prawda. Sympatycy poezji mieli okazję nakarmić ducha podczas spotkania w dniu 5 września 2009 roku, zorganizowanego przez radę sołecką i sołtys wsi Sulmin w gminie Żukowo - Ewę Bałon.

Poeta Krzysztof J. Lesiński. / Fot. Stefania NajsarekSpotkania wyjątkowego dla tutejszej społeczności, poetycko - muzycznego, na którym z towarzyszeniem muzyki wykonywanej przez wirtuoza lutni Macieja Górę, twórczość swoją prezentował mieszkaniec wsi, poeta Krzysztof J. Lesiński.

Autor, niegdyś sportowiec, z wykształcenia inżynier, pracownik naukowy Politechniki Gdańskiej, wiodąc żywot "mieszczucha", z tęsknoty za obcowaniem z przyrodą, "urywał się" do swojej Lorbasówki w Borach Tucholskich. Tam, oddając się pasjom myślistwa i wędkarstwa, w ciszy otoczenia snuł wspomnienia o bliskich i przyjaciołach, sensie życia, przemijaniu; rozważał nurtujące go wątpliwości egzystencjalne.

Przemyślenia te spisywał, systematycznie dokładając kolejne karteluszki z wierszami do pierwszego, napisanego w 1969 roku wiersza z okazji narodzin syna.
Utwory te może do dziś zalegałyby szufladę ulubionego biurka, gdyby nie wędkarskie hobby autora. W sklepie z wędkarskimi akcesoriami spotkał pokrewną duszę - poetę Piotra Cielesza i za jego sprawą objawił swój talent publicznie.

Tomikiem poezji "Zabierzcie ode mnie złe myśli" autor zadebiutowal w 2001 roku.Krzysztof J. Lesiński, Maciej Góra, Ewa Bałon podczas spotkania. / Fot. Stefania Najsarek
Następny tomik "Dałem ci dar" ukazał sie w 2002 roku i po czterech latach, w 2006 roku trafił do rąk czytelników zbiór wierszy pt. "Kamień pokaleczony czasem". Kolejny tomik poezji "Lęki i niepokoje" wydano w 2008 roku.

Ostatnie tomiki wyraźnie tchną melencholią: nostalgią człowieka dojrzałego, świadomego nieuchronności przemijania, tęsknotą za tym, co już nie wróci ...
Krocząc po drodze życia, gubimy drogich nam bliskich, przyjaciół, ulubieńców, by wreszcie jak "kamienie pokaleczone czasem", zastanowic się "co jest na końcu/ jasność/ czy ciemność/ bóg/ szatan/ początek/ kres wszystkiego..."
Niektóre wiersze przypominają epitafia, jak "Pożegnanie Reni", "Do Mariana", "sto zniczy na Jorga płacze", czy niezwykle osobisty wiersz "Ojciec".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Interesujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję, to zobowiązuje:)) - będę.
Teraz oczekuję na podanie daty spotkania.
Pozdrawiam Aniu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sławo, nie widzisz jak się rumienię....?!
Ale dzięki, że tak mnie postrzegasz :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak Aniu, na gdańskie przyjdę - jeśli zostanę zaproszona. :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aniu, będę wdzięczna za Zeszyt.
Spotkanie poetyckie... ale czemu nie w Gdańsku?
Do Kwidzynia nie mogę pojechać. :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aniu, na tym spotkaniu poznałam i P. Cielesza.
Zdjęcia nie zamieściłam, ponieważ nie było udane.
Zaciekawiłaś mnie - jak można dotrzeć do wspomnianych przez Ciebie Zeszytów?
Serdecznie pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W poezji, trochę niepewnie się poruszam; bałam się, że nie sprostam ...
Jednak, jeśli doświadczeni i wykształceni oraz sam Bohater pozytywnie
moją pracę oceniają, pozostaje mi się cieszyć i pięknie wszystkim
podziękować. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.09.2009 11:38

Steniu, już skopiowałam ostatnie zdanie Twojego artykułu, żeby włączyć je do komentarza a tu patrzę, że już Beata i Marek to zrobili :))) Więc pogratuluję Ci tylko świetnej - wzbogaconej przez Ciebie - relacji z tego wydarzenia, który jak napisałaś, było perełką wśród zwyczajności.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.09.2009 23:21

Steniu, prawdę mówi, Beata, że masz dar patrzenia, ubierania myśli w urodziwe słowa; potrafisz sentencjonalnie i esencjonalnie przekazać, zrelacjonować a teraz widzę, że i zrecenzować! Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.