Facebook Google+ Twitter

Poezja w kamienicy - "3 razy miłość"

Wiersze Małgorzaty Hillar, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Haliny Poświatowskiej czytać będą aktorki scen łódzkich: Halina Miller,Teresa Makarska i Barbara Olszańska 16 czerwca br. o godz.19.30 u OO. Dominikanów w Łodzi ul. Zielona 13.

To już 23. wieczór poezji w trzecim roku trwania cyklu. Gościliśmy na Zielonej wybitnych aktorów, pieśniarzy i poetów: Maję Komorowską, Jerzego Zelnika, Elżbietę Adamiak, Leszka Długosza, Adama Struga, Jacka Kowalskiego, Julię Hartwig, Józefa Barana, Adama Ziemianina i innych.

Kończymy kolejny sezon spotkań z poezją. Maj, czerwiec to miesiące pełne zieleni, słońca, budzącego się życia i rodzących się uczuć. Dlatego też jako ostatnie przed wakacjami, proponujemy spotkanie z poezją trzech największych polskich przedstawicielek liryki miłosnej.

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska urodziła się 24 listopada 1891 w Krakowie. Była mistrzynią poetyckich miniatur. W tej krótkiej formie potrafiła zamknąć tak wielkie radości jak i dramaty. W 1935 roku otrzymała Złoty Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury, w 1937 nagrodę literacką miasta Krakowa. We wrześniu 1939 wraz z mężem znalazła się w Paryżu, następnie w Anglii. Zmarła 9 lipca 1945 roku w Manchesterze.

Halina Poświatowska
urodziła się 9 maja 1935 w Częstochowie. Z powodu ciężkiej choroby serca, której nabawiła się w dzieciństwie, ogrom czasu spędziła w szpitalach i sanatoriach. Nigdy się jednak nie poddała. Starała się czerpać z życia "pełnymi garściami". Jej debiutanckim zbiorem poezji był "Hymn bałwochwalczy" opublikowany w 1957 r. Całe życie jak i poezja Haliny Poświatowskiej jest przejmującym świadectwem życia kobiety bardzo szukającej, pragnącej miłości i równocześnie „naznaczonej” czyhającą nań wciąż śmiercią. Zmarła 11 października 1967 roku. Miała zaledwie 32 lata.

Małgorzata Hillar urodziła się 19 sierpnia 1926 roku. Debiutowała tomem "Gliniany dzbanek" w 1957 roku. Pełna liryzmu i ciepła ale też gwałtownych i nierzadko bolesnych uczuć poezja przyniosła jej ogromny sukces czytelniczy. Debiutancki zbiór został natychmiast wydany powtórnie. Podobnie jak kolejne jej tomiki - "Prośba do macierzanki. Erotyki" (1959), "Krople słońca" (1961) i "Czekanie na Dawida" (1967), które tylko ugruntowały jej popularność. Zmarła 30 maja 1995 w Warszawie.

Oprawa muzyczna spotkania: Maciej Staszewski – gitara klasyczna i Mikołaj Tomaszewski – skrzypce.

Informacje o cyklu „Poezja w kamienicy”: Włodzimierz Galicki, inicjator i szef artystyczny, tel. 668 464 729

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pozdrawiam bardzo (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Świetny pomysł. Przypomniały mi się czasy studenckie. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.