Facebook Google+ Twitter

Poezja w kamienicy - "Ja się w tych wierszach uczę mówić"

Wracamy do poezji! Ona może być lekarstwem na światowy kryzys finansów, wygłupy polskich polityków a nawet piłkarskie eliminacje do mistrzostw świata. Zaczynamy nowy sezon spotkań „Poezja w kamienicy”. W trakcie wieczoru utwory wybranych poetów czytać będzie Wiesław Komasa a śpiewem całość wzbogaci jego syn - Szymon.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 27. października, o godz.19.30 w klasztorze OO.Dominikanów w Łodzi, przy ul. Zielonej 13. W wieczorze zatytułowanym „Ja się w tych wierszach uczę mówić” utwory wybranych poetów – m.in. J. Słowackiego, B. Leśmiana, J. Tuwima, T. Różewicza, J. Wittlina czytać będzie Wiesław Komasa a całość śpiewem ubogaci jego syn - Szymon.

Wiesław Komasa – aktor, pedagog, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie. Urodził się 15 stycznia 1949 roku w Wiśniczu Nowym koło Bochni. W 1971 roku ukończył wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Debiutował na scenie kaliskiego Teatru im. Bogusławskiego. W 1973 roku przeniósł się do Teatru Nowego w Poznaniu i spędził tam piętnaście lat. Grając w teatrze przygotowywał
równocześnie monodramy, by móc w pełni – jak twierdził - wypowiedzieć siebie.

„Od samego początku wydawało mi się, że w teatrze jednego aktora nie można grać - pisał Komasa - trzeba być, że ten teatr nie znosi kłamstwa, że musi tam być po prostu człowiek, ze swoimi problemami, przemyśleniami, radościami, smutkami i odkryciami świata czy życia, nawet tymi najbardziej banalnymi, ale najprawdziwszymi na danym etapie świadomości.”

W 1988 roku wyjechał do Warszawy, gdzie na początku był związany z zespołem Janusza Wiśniewskiego. Poświęcił się też pracy pedagogicznej, w 1988 roku został wykładowcą warszawskiej szkoły teatralnej, a w 1995 roku profesorem tej uczelni. Grał na różnych warszawskich scenach: w Dramatycznym, Powszechnym, Studio, a także m.in. w Teatrze Miejskim w Gdyni i Teatrze im. Horzycy w Toruniu. W 2005 r. w warszawskim Teatrze Studio wspólnie z Ireną Jun zrealizował „Filozofię po góralsku” ks. Józefa Tischnera.

Mamy nadzieję gościć w tym sezonie w Łodzi takie wybitne postacie teatru i filmu jak Zbigniew Zapasiewcz, Jerzy Trela czy Andrzej Seweryn. Zapraszam wszystkich gorąco na nasze spotkania z poezją!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.