Facebook Google+ Twitter

Poezja w kamienicy - Jan Paweł II "Tryptyk rzymski"

Zapraszamy na kolejne spotkanie z poezją. Tym razem w ramach naszego cyklu zaprezentowany zostanie "Tryptyk rzymski" Jana Pawła II w wykonaniu Dymitra Hołówko i Włodzimierza Galickiego. Muzyka - Tomasz Mońko.

W roku 2003 – jednocześnie, ukazały się wydania "Tryptyku rzymskiego" w sześciu krajach,
w językach: polskim, niemieckim, angielskim, hiszpańskim, francuskim i włoskim. Czekałem
z niecierpliwością na ukazanie się tego tekstu na naszym rynku wydawniczym. Przeczytałem go i… zachwyciłem się! Poezja Karola Wojtyły, a później Papieża nie była nigdy lekka, łatwa i przyjemna. Jednak ten poemat miał w sobie i wielką głębię teologiczną i piękny język, łączył wiarę i mądrość Autora z jego podziwem nad wielkością Boga, ale też i człowieka, stworzonego na Jego obraz i podobieństwo.

„Tryptyk Rzymski” składa się z trzech części. Pierwsza, „Strumień”, jest zamyśleniem nad pięknem, a zarazem przemijaniem świata i człowieka. W drugiej, „Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej”, Autor kontynuuje swą refleksję, medytując tajemnicę stworzenia, ukazaną przez Michała Anioła. Zamykająca, trzecia część, „Wzgórze w krainie Moria”, jest historią Abrahama składającego w ofierze swego syna Izaaka.

W październiku 2005 roku odbyło się pierwsze spotkanie z poezją u OO. Dominikanów na ul. Zielonej 13. Razem z Dymitrem Hołówką – aktorem Teatru Nowego w Łodzi czytaliśmy właśnie „Tryptyk rzymski”.

Po 6 latach trwania cyklu „Poezja w kamienicy”, dn. 09 maja br. o godz. 19:30 zapraszamy na
wieczór, w czasie którego jeszcze raz przeczytamy ten tekst. Okazja ku temu jest szczególna
z dwóch powodów: pierwszy, to radość i dziękczynienie za beatyfikację Papieża Jana Pawła II, a drugi to fakt, iż spotkanie, na które zapraszamy jest 50 spotkaniem naszego cyklu.

Do zobaczenia na Zielonej 13!
Włodzimierz Galicki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.