Facebook Google+ Twitter

Poezja w kamienicy. Wystąpi Jacek Kowalski i Klub św.Ludwika

W programie "Miecz i serce - pieśni średniowiecznej Francji" wystąpi Jacek Kowalski z zespołem "Klub św. Ludwika". Koncert odbędzie się 21 stycznia br.(poniedziałek) o godz.19.30 w klasztorze oo. Dominikanów w Łodzi przy ul. Zielonej 13.

Jacek Kowalski, Sarmata, poeta, pieśniarz. Absolwent i pracownik naukowy UAM w Poznaniu, mediewista (posiada stopień naukowy doktora). Laureat Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (1988), jest wykonawcą własnych piosenek, tłumaczem i popularyzatorem poezji starofrancuskiej, m.in. F.Villona i Karola Orleańskiego. Przekładał poezje Klemensa Janickiego, a także utwory samego Napoleona Bonaparte. Autor prac naukowych i popularnonaukowych, tomów poetyckich, a także sztuk scenicznych o tematyce historycznej.

Jacek Kowalski jest obecnie liderem dwóch zespołów muzycznych: Klubu Świętego Ludwika oraz Monogramisty J.K..

Klub Świętego Ludwika powstał w 1996 roku. Myślą przewodnią jego działalności jest przywracanie średniowiecznym pieśniom ich pełnego wymiaru, tak, by dźwięk i słowo dopełniały się wzajemnie. Szefem muzycznym i autorem aranżacji jest Tomasz Dobrzański, założyciel wrocławskiego zespołu "Ars Cantus".
Z Klubem Świętego Ludwika, przy wtórze zrekonstruowanych instrumentów średniowiecznych, Jacek Kowalski śpiewa swoje przekłady średniowiecznych pieśni francuskich - trubadurów i truwerów, pieśni wypraw krzyżowych, stare ballady, fragmenty "Pieśni o Rolandzie" czy staropolską "Pieśń o bitwie pod Grunwaldem".

Klub występował m.in. na krakowskim festiwalu „Rozstaje”, wielokrotnie w ramach festiwalu „Maj z muzyką dawną” we Wrocławiu, w pałacu w Wilanowie, na zamku w Gniewie, na zamku w Kórniku (w cyklu tzw. „Akademii Pieśni Polskiej”), na otwartej scenie pod Grunwaldem, podczas festynu w Biskupinie.

Aktualnie artysta czynnie działa na terenie Poznania animując działalność "Staropolskiego kącika Jacka Kowalskiego" (spotkania odbywają się we wtorki w piwnicy KIK-u przy Placu Kolegiackim). Ponadto koncertuje
i organizuje imprezy przybliżające kulturę staropolską.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

fajnie, szkoda że nie ma mnie w mieście;-) ale następnym razem napewno nie przegapię;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję pięknie za szybkie umieszczenie naszej zapowiedzi w serwisie.
Kłaniam się i pozdrawiam serdecznie!
Włodzimierz Galicki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.