Facebook Google+ Twitter

Poezja w koloratce

Współautorzy: Barbara Podgórska

Janusz Stanisław Pasierb - poeta wiary tragicznej czy trudnej?

W Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej odbyło się kolejne spotkanie miłośników poezji.Otwarcie spotkania / Fot. PodgórskiPoezji szczególnego rodzaju, bowiem tworzonej przez osoby duchowne.

Dr Aleksandra Pethe z Zakładu Historii Literatury i Edytorstwa Akademii Podlaskiej w Siedlcach wygłosiła już trzecią prelekcję z zamierzonego cyklu.A. Pethe / Fot. Podgorski Po fenomenie poezji sióstr zakonnych, będącej odkryciem badawczym i twórczości ks. Jana Twardowskiego, nadeszła kolej na prezentację słuchaczom „poety czasu otwartego”, czyli ks. Janusza Pasierba.

Jego twórczość nie jest niestety powszechnie znana, nawet w kręgach literaturoznawców. Janusz Pasierb, człowiek o podwójnym tytule naukowym doktora (z archeologii i teologii), uważany wprawdzie za najwybitniejszego poetę religijnego nurtu współczesnego, nadal nie jest jednoznacznie postrzegany. Debiutował późno, w wieku 42 lat, już jako uznany kapłan i naukowiec „Notatką o powrocie jesienią”. Jego piękna, ale trudna poezja spotykała się z chłodnym przyjęciem. Zarzucono mu nawet brak żarliwości, optymizmu, pogody, tak bliskich optymistycznej postawie Jana Twardowskiego. Istotnie: pozornie chłodny intelektualizm, wyważona stylistyka, pewien dystans wobec wyrażanych kwestii, odwoływanie się do klimatów europejskiej sztuki sakralnej są immanentną cechą jego utworów. Dlatego określano go jako „poetę wiary tragicznej”.

Aleksandra Pethe nie zgadza się z takim zaszufladkowaniem. Woli nazywać ulubionego twórcę „poeta wiary trudnej”. Poświęciła mu zresztą ważną publikację, esej: „Poeta czasu otwartego: O wierszach ks. Janusza Stanisława Pasierba”. Dyrektor rudzkiego muzeum, Bernard Szczech, uważa temat „poezji w koloratce za niezmiernie fascynujący. Podobnie myślą zapewne wierni uczestnicy spotkań.Dyskusja / Fot. Podgorski Po wakacjach cykl będzie kontynuowany. Na pierwszy ogień pójdzie ks. Jan Bujara, twórca hymnu do Matki Bożej z Piekar - „Matko Piekarska, Opiekunko sławna”, do której melodię skomponował sam Feliks Nowowiejski. Niewiele znana jest jednak reszta jego twórczości, napiętnowana znamieniem tragicznej walki z alkoholizmem. We wrześniu także, a może dopiero w październiku, zaprezentowane zostaną bogate dokonania poetyckie ks. prof. Jerzego Szymika.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Hmm... chyba nie ma tragicznej wiary, więc albo tragicznej niewiary alo wiary.
Ale wiersze Pasierba faktycznie ciężkie, niezbyt optymistycznie nastawiające do rzeczywistości. Może po prostu nie dla każdego)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.