Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poezja w koloratce

Redakcja
Otwarcie spotkania
Otwarcie spotkania Podgórski
Janusz Stanisław Pasierb - poeta wiary tragicznej czy trudnej?

W Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej odbyło się kolejne spotkanie miłośników poezji.Poezji szczególnego rodzaju, bowiem tworzonej przez osoby duchowne.

Dr Aleksandra Pethe z Zakładu Historii Literatury i Edytorstwa Akademii Podlaskiej w Siedlcach wygłosiła już trzecią prelekcję z zamierzonego cyklu. Po fenomenie poezji sióstr zakonnych, będącej odkryciem badawczym i twórczości ks. Jana Twardowskiego, nadeszła kolej na prezentację słuchaczom „poety czasu otwartego”, czyli ks. Janusza Pasierba.

Jego twórczość nie jest niestety powszechnie znana, nawet w kręgach literaturoznawców. Janusz Pasierb, człowiek o podwójnym tytule naukowym doktora (z archeologii i teologii), uważany wprawdzie za najwybitniejszego poetę religijnego nurtu współczesnego, nadal nie jest jednoznacznie postrzegany. Debiutował późno, w wieku 42 lat, już jako uznany kapłan i naukowiec „Notatką o powrocie jesienią”. Jego piękna, ale trudna poezja spotykała się z chłodnym przyjęciem. Zarzucono mu nawet brak żarliwości, optymizmu, pogody, tak bliskich optymistycznej postawie Jana Twardowskiego. Istotnie: pozornie chłodny intelektualizm, wyważona stylistyka, pewien dystans wobec wyrażanych kwestii, odwoływanie się do klimatów europejskiej sztuki sakralnej są immanentną cechą jego utworów. Dlatego określano go jako „poetę wiary tragicznej”.

Aleksandra Pethe nie zgadza się z takim zaszufladkowaniem. Woli nazywać ulubionego twórcę „poeta wiary trudnej”. Poświęciła mu zresztą ważną publikację, esej: „Poeta czasu otwartego: O wierszach ks. Janusza Stanisława Pasierba”. Dyrektor rudzkiego muzeum, Bernard Szczech, uważa temat „poezji w koloratce za niezmiernie fascynujący. Podobnie myślą zapewne wierni uczestnicy spotkań. Po wakacjach cykl będzie kontynuowany. Na pierwszy ogień pójdzie ks. Jan Bujara, twórca hymnu do Matki Bożej z Piekar - „Matko Piekarska, Opiekunko sławna”, do której melodię skomponował sam Feliks Nowowiejski. Niewiele znana jest jednak reszta jego twórczości, napiętnowana znamieniem tragicznej walki z alkoholizmem. We wrześniu także, a może dopiero w październiku, zaprezentowane zostaną bogate dokonania poetyckie ks. prof. Jerzego Szymika.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto