Facebook Google+ Twitter

"Poezja w wielkim mieście" – wystawa we frankfurckim Schirn

We frankfurckiej Kunsthalle Schirn, można zobaczyć ciekawą wystawę pt. „Poezja w wielkim mieście“, obejmującą nietypową twórczość lat 1946 - 1968, reprezentowaną przez kontrowersyjnych Affichistów.

Hala wystawowa SCHIRN we Frankfurcie / Fot. Isabella DegenW latach powojennych ubiegłego wieku 1946-1968 narodziła się z zupełnie nową koncepcja sztuki nowego, realnego kierunku tzw. "Affichisten" (z franc. afisz czyli plakat). Była to sztuka wywodzącą się z Pop-artu i Street-artu. Podstawowym założeniem tego kierunku było tworzenie nowych obrazów, poprzez zdzieranie ulicznych plakatów i wykorzystaniu ich elementów do tworzenia nowych dzieł. Kierunek ten reprezentowali we Francji: Francois Dufrêne, Raymond Hains, Jacques Villeglé, we Włoszech Mimmo Rotella, w Niemczech - Wolf Vostell. Podstawowym założeniem ich sztuki było eksperymentowanie z pismem, słowem i obrazem. Podejmowano różne działania interdyscyplinarne w poezji i onomatopeji, a także nieformalne działania teatralne, happening, fotografię oraz eksperymenty filmowe.
 / Fot. Isabella DegenAffichisten pierwszy raz zaprezentowali się na Biennale Paryskim w 1959 roku, wywołując skandal. Okrzyknięto ich jako rebeliantów sztuki, ponieważ bez nakładu środków i warsztatowej pracy, ich twórczość uznano jako dzieła sztuki. W ten sposób zostali prekursorami nowego nieformalnego kierunku decollagu . Sztuka ta nie była zbyt popularna w Europie i poza Francją, Niemcami, Włochami oraz Szwajcarią, nie rozwinęła się też w innych krajach.

 / Fot. Isabella DegenWystawa we frankfurckim Schirn przedstawia 150 eksponatów, różnorodnych formatów przedstawiających sztukę poprzez materiały fotograficzne, filmowe i poetyckie, pięciu najważniejszych przedstawicieli tego kierunku. Na otwarcie wystawy przybył ostatni z żyjących przedstawicieli tego kierunku, prawie 90 letni Jacques Villeglé. Prace na wystawę zostały wypożyczone z prywatnych zbiorów i europejskich muzeów, takich Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Narodowe Arte Reina Sofía w Madrycie, Muzeum S.M.A.K. w Genewie, den Muzeum królewskie Beaux-Arts w Brukseli, Muzeum Ludwig w Kolonii oraz Niemieckie Muzeum Sztuki współczesnej w Bonn.
Wystawa oscyluje w tematach: abstrakcji i materiału, procesów twórczych, polityki oraz letterismus (pismo i słowo) oraz pop-artu.

Ekspozycja we Frankfurcie w Kunsthalle Schirn czynna jest do 25 maja 2015.
Galeria zdjęć link:http://www.wiadomosci24.pl/artykul/frankfurt_wystawa_affichistow_poezja_w_wielkim_miescie_328543.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

W Polsce ten kierunek był zupełnie nie znany. Współcześni artyści może robią coś podobnego, ale ma to już zupełnie inny wymiar i koncept.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Luka w wiedzy, dziękuję za jej uzupełnienie.:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.