Facebook Google+ Twitter

Poganie obchodzą brak pytania o wyznanie w Narodowym Spisie Powszechnym

Poganie obchodzą brak pytania o wyznanie w podstawowej (skróconej), elektronicznej wersji formularza Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, który rozpoczął się z początkiem kwietnia tego roku.

Zrzut ekranu elektronicznego formularza spisowego z omawianym pytaniem. / Fot. Ratomir Wilkowski, R-K-P.prv.plPytanie o wyznanie znajduje się jedynie w rozszerzonym formularzu spisowym, którym objęte jest zaledwie 20 proc. polskiego społeczeństwa. Tym samym przeważająca większość respondentów objęta została jedynie formularzem podstawowym, który pytania o wyznanie nie zawiera. Poganie - rodzimowiercy i na to znaleźli jednak sposób.

W pytaniu 14b elektronicznego formularza spisowego (wersji podstawowej - krótszej): "Czy odczuwa Pan(i) przynależność także do innego narodu lub wspólnoty etnicznej", poprzez ręczne wpisanie np. "Poganin (Rodzimowierca słowiański)" deklarują dodatkową (poza polską), odczuwalną przynależność do grupy etnicznej Słowian, ze szczególnym wyróżnieniem tej ich części, która pozostaje przy rodzimej, etnicznej wierze.

Powyższe obejście stosowne przez część internautów pogan, dotyczy naturalnie spisu podstawowego (skróconego), a nie rozszerzonego (w formularzu spisu rozszerzonego stosowane jest udzielanie odpowiedzi dotyczącej wyznania w normalnym trybie, w stosownym ku temu wyraźnie oznaczonym miejscu).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (29):

Sortuj komentarze:

Albo zwyczajnie ujmę sprawę krótko - jak na kogoś kogo ten temat zupełnie nie interesuje, nadal poświęca mu pan szczególnie wiele uwagi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

> albo wytknąć

...np. brak konsekwencji? P. "levy" nikt pana nie zmusza ani do czytania ani odwiedzania poszczególnych wiadomości (szczególnie takich, których tytuł wyraźnie wskazuje czego dotyczą). Ba - nikt pana nie zmusza do obecności na jakimkolwiek serwisie DO, które w swych założeniach tworzone są przez DO i na których (na szczęście - póki co) pojawiają się materiały nie tylko skierowane do zdecydowanej większości społeczeństwa, ale również dotyczące rożnego rodzaju mniejszości (notabene wchodzących w skład tegoż społeczeństwa). Innym słowy - jeśli ma pan (nie wiem - do mnie lub do kogoś innego, czy nawet do całej redakcji W24) jakiś nieokreślony żal o to, że na łamach tego portalu "ośmielają" się poruszać zagadnienia nie dotyczące wyłącznie większości, to faktycznie pozostaje mi uderzyć się w piersi i przeprosić, że zdarza mi się pisać o zagadnieniach mniej popularnych i burzących pana doskonały, większościowy światopogląd. Pozostaje mi przeprosić, że w śród np. fafnastu relacji obchodów dotyczących beatyfikacji JPII, może się pan niechcący natknąć na treść zahaczającą o pogan i opisującą kwestie z nimi związane. Przy okazji pozostaje mi też przeprosić z wyprzedzeniem (tak na przyszłość), bo bynajmniej nie zamierzam zaprzestać pisania o kwestiach, które nie koniecznie zawsze reprezentują stanowisko większości. Przepraszam, że zamierzam nadal pisać o sprawach mniej znanych i popularnych, niż te które interesują wyłącznie szanownego pana "levy".

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 04.05.2011 10:45

Panie nieanonimowy Wilkowski, pan dobrze wie kto jest kto. :)
Co za przypadłość ''nieanonimowych'' bo nazwanych userów, jak tylko coś dobitniej napisać, albo wytknąć ględzenie pojawia się argument anonimowości.
Dopuszczona jest taka forma udziału, więc w czym macie nieanonimowi nazwani, być może iluzorycznie uczestnicy problem?
Jeszcze jedno, te odsłony, to bez wątpienia zasługa tylko ''prawych'' zarejestrowanych'' uczestników.... żenada.
Teraz czekam na odpowiedź, oczywiście ponownie pełną wysublimowanego humoru i okraszoną ciętym dowcipem. (czyt. szansa na dalsze odsłony) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

...Dobrze, że przynajmniej wywody anonimów nie prowokują :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 04.05.2011 09:57

Proszę się tak nie egzaltować odsłonami, pojawianie się pana wywodów na głównej prowokuje do klikania :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

>levy: Kogo to obchodzi jak obchodzą poganie pytanie?

Odsłon: 1743 (stan na 4.V.2011)
...Np. pogan? :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przy okazji:

>Zaratustra: Na tym polega statystyczny dobór próby, że nie trzeba pytać wszystkich, by wiedzieć jaki jest rozkład zmiennych w populacji. Skoro był to dobór losowy

Po pierwsze - na jakiej podstawie "był dokonywany" ów "dobór losowy" i jaka masz pewnością, że w ogóle był? Po drugie - najważniejsze - w ramach akcji PFI "Poganie jednym głosem" próbowano nawiązać konsultacje z GUS na długo przed rozpoczęciem spisu, w celu ustalenia kilku zasadniczych kwestii (w tym jak będzie wyglądała możliwość odpowiedzi w pytaniu o wyznanie w przypadku "pogan")... Najpierw GUS skierowane oficjalnie i formalne zapytania zignorował (o czym szerzej było tutaj: link ), by ostatecznie na pismo z 5.V.2010 roku (po ponowieniu zapytania i telefonicznej interwencji) odpowiedzieć 22.XII.2010 (po upływie 6 m-cy!!!)... I jak odpowiedział??? W sposób ostatecznie niezgodny z prawdą - p. http://www.rkp.w.activ.pl/images/stories/pdf/2010.12.22gus.pdf - wyraźnie stwierdzając (a tym samym wprowadzając w błąd), że możliwy wybór wyznania będzie możliwy wyłącznie przez wskazanie któregoś z formalnie zarejestrowanych Kościołow lub związków wyznaniowych (w rzeczywistości istnieje możliwość wpisania z ręki po prostu słowa "Poganin", "Rodzimowierca" czy "Poganin (rodzimowierca)")... Innymi słowy niemal do ostatniej chwili nie wiadomo było jaką ostatecznie możliwość odpowiedzi na to pytanie udzielić będzie można... Reasumując - proszę mi łaskawie nie pisać o "nieskuteczności i kompromitacji" czy "wiarygodności prób i całych badań" w sytuacji jeśli tak wyglądały poprzedzające spis szumnie deklarowane na stronach GUS "konsultacje" (czy raczej dezinformacje) prowadzone ze związkami wyznaniowymi (p. http://www.stat.gov.pl/gus/7837_PLK_HTML.htm ). I można wówczas nawet pisać, że "nie wpłynęły uwagi ze strony: związków zawodowych, Business Center Club, Krajowej Izby Gospodarczej, Związku Powiatów Polskich, Zarządu Związków Miast Polskich, Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów, Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Instytutu Studiów nad Rodziną UKSW, Chrześcijańskiej Akademii Teologii, Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno–Kulturalnych w Polsce, Zarządu Głównego Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, Stowarzyszenia Romów w Polsce, Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego Żydów w Polsce, Związku Ukraińców w Polsce, Stowarzyszenia Litwinów w Polsce, Zjednoczenia Łemków, Związku Karaimów Polskich, Zarządu Głównego Towarzystwa Słowaków w Polsce, Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP, Towarzystwa „Strażnica” Związku Wyznania Świadków Jehowy, Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC, CARITAS Polska, Stowarzyszenia MONAR." jeśli wpływające uwagi i zapytania najpierw się ignoruje, a po tym w odpowiedzi na nie zwyczajnie wprowadza w błąd! Bo gdyby rodzimowiercze / pogańskie / neopogańskie wspólnoty wyznaniowe, związki i Kościoły (czy jakiekolwiek innych mniejszosci wyznaniowych) otrzymały odpowiedzi zgodne z prawdą, w terminie przyjętym na to ustawowo, to miałyby wówczas dość czasu na "wiarygodne" potraktowanie GUS...

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 04.05.2011 09:22

Kogo to obchodzi jak obchodzą poganie pytanie?
Po co to bicie piany na trzy strony komentarzy, głównie autora ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na tym polega prawo wyboru link ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A słyszał Rutilius np. o tzw. nieposłuszeństwie obywatelskim? ;) Pomijam, że ta rubryka dotyczy nie tylko narodowości ale (lub) również "odczuwalnej" przynależność do "wspólnoty etnicznej". I nie chodzi tu więc bynajmniej o to, czy odpowiedzi te (z formularza skróconego z rubryki pytania o narodowość i przynależność etniczną) będą wliczane do odpowiedzi o wyznanie (z formularza rozszerzonego) - bo ani nikt tego nie dowodził (nikt tego nie twierdził, ani nawet nie sugerował) - ale o fakt, że również w ten sposób (jako wspólnota etniczna "Słowian, ze szczególnym wyróżnieniem tej ich części, która pozostaje przy rodzimej, etnicznej wierze") można zaznaczyć swą obecność - jeśli ktoś odczuwa taką potrzebę (czy to się osobom skupionym przy "Pantheion'ie" podoba czy nie)... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.