Facebook Google+ Twitter

Poganie w dobie internetu

Pogaństwo (łac. pagus - "wioska") to określenie (często o wydźwięku pejoratywnym), używane zazwyczaj przez wyznawców religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu w stosunku do wyznawców innych religii.

W Noc Kupały... / Fot. Ratomir Wilkowski, www.R-K-P.prv.plSamo słowo "pogaństwo" pojawiło się najprawdopodobniej w V wieku n.e. Wtedy to miała miejsce wzmożona chrystianizacja Cesarstwa Rzymskiego, której skutecznie opierali się mieszkańcy wiosek. Wioski te po łacinie nazywano pagus i właśnie od tego słowa powstało określenie "pogaństwo" (według części odmiennych opinii słowo paganus oznaczało pierwotnie "górala", mieszkańca górskiej gminy pasterskiej). Początkowo określenie to nie miało więc pejoratywnego znaczenia "wieśniak". Dopiero w czasach dużo późniejszych wyznawcy religii monoteistycznych zaczęli stosować je w znaczeniu pogardliwym dla określenia wyznawców innych religii.

W potocznej opinii poganie - jako wyznawcy dawnych przedchrześcijańskich wierzeń - wydają się obecnie czymś odległym i niemal nierealnym. Czasem tylko jakiejś grupie, związkowi wyznaniowemu lub mniejszościowemu Kościołowi, próbuje się (najczęściej w celu zdeprecjonowania) przypiąć łątkę neopogaństwa... A jednak doba internetu ujawniła, że rodzimowiercy są wśród nas... Często bliżej, niż się niektórym wydaje.

Współczesny poganin potocznie kojarzony jest z osobnikiem biegającym po lesie z kijem, odzianym w zgrzebną lnianą koszulę i takież spodnie oraz łapcie z łyka. Nic bardziej mylnego (więcej odnośnie mylnego, stereotypowego postrzegania rodzimowierców w ramach W24 było
tutaj)... Współczesny polski poganin to najczęściej osoba młoda, z co najmniej średnim wykształceniem, powszechnie korzystająca z samochodu, telefonu komórkowego czy komputera... Osoba, którą, być może, codziennie idąc do pracy spotykamy w windzie, mijamy na ulicy lub obok której siadamy w autobusie. Być może to nasz sąsiad lub nawet członek naszej rodziny... Nikt nie ma napisane na czole, że jest poganinem. Zdradzać go może co najwyżej szczególny szacunek do natury, rodzimej kultury i systemu wierzeń oraz dość zasadnicze, racjonalne podejście do życia... no i naturalnie fakt, że nie spotykamy go w niedzielę na mszy w kościele.

Wnętrze współczesnego chramu. / Fot. Ratomir Wilkowski, www.R-K-P.prv.plWspółcześni poganie - czy może raczej rodzimowiercy - jako mniejszość wyznaniowa dość rozproszona w polskim społeczeństwie (a tym samym wcześniej mająca dość utrudniony wzajemny kontakt), dziś za pomocą interentu potwierdza swe istnienie i tożsamość. Udowadniają, że proces chrystianizacji oficjalnie zapoczątkowany na tych ziemiach w 966 r. nie odniósł pełnego sukcesu... Że cały czas gdzieś tam, pod grubą warstwą dominującego katolicyzmu, trwają jednostki i grupy kontynuujące dawne wierzenia swoich słowiańskich przodków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Ciekawy wywiad: http://facet.interia.pl/szukaj/news/powrot-pogan,1625750

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ lub tutaj: link (tam też szerzej w kwestii, o którą pyta Jagoda).
.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PS> Generalnie, ewentualna dalszą dyskusje dot. Spisu Powszechnego, proponuje przenieść pod ten materiał: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jagodo - sprawa na dzień dzisiejszy wygląda tak - na pierwsze pismo nie doczekano się odpowiedzi w wyznaczonym na to, ustawowym terminie. Wysłano więc ponowienie zapytania i ono również ze strony GUS nie doczekało się odpowiedzi w wyznaczonym na to ustawowo czasie... Innymi słowy - próby kontaktu i konsultacji ze strony mniejszości wyznaniowych najwyraźniej GUS zwyczajnie ignoruje... A potem zapewne napisze, że przecież "cały spis poprzedzony został stosownymi ustaleniami z reprezentantami związków wyznaniowych, by uniknąć lub zminimalizować możliwe niejasności wynikające z pytania o wyznanie"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

> jezeli według autora chrześcijaństwo jestreligia monoteistyczną

Panie Blady CHT - zapewniam, że nie musi pan tłumaczyć autorowi tego rodzaju kwestii ;) Niemniej w powszechnie przyjętym rozumieniu chrześcijaństwo zaliczane jest jednak do monoteizmów (pomimo Boga w trzech osobach, całego zastępu istot uduchowionych jak anioły, szeregu świętych, cudownych obrazów i rzeźb, magicznych przedmiotów jak relikwie)... Artykuł nie stanowi natomiast debaty nad tym czym jest chrześcijaństwo (który notabene zawsze może pan napisać), ale dotyczy pogaństwa w obie internetu (wypadało by jednak przeczytać coś więcej niż tylko zajawkę, zanim się coś skomentuje). Reasumując - proponuje też panu sięgnąć do pozostałych artów (podlinkowanych w rzeczonym tekście) traktujących o pogaństwie by lepiej zrozumieć temat...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"..wyznawców religii monoteistycznych: chrześcijaństwa.." jezeli według autora chrześcijaństwo jestreligia monoteistyczną to chyba ktoś ma widze niezbyt dokładną. Według niej "JEST JEDEN BÓG" a gdzie reszta pomniejszych bogów i bożków? patroni drogowców,żeglarzy,pasterzy i wielu wielu innych, czym oni róznia sie chocby od bożków pogańskich..niczym..również oni byli patronami tych samych żeglarzy czy kupców.. cały kościół (instytucja) postępuje naprawdę w sposób odminny od tego czego 'uczy' Pismo Święte..wrecz wprowadza i propaguje złe nauki niezgodne z przykazaniami.. czy ktoś z czytelników nawet po przestudiowaniu CAŁEGO PŚ znajdzie choćby jedną wzmianke o czyśccu? wymysł ludzki(kapłanów) badź sam motyw z uczczeniem dnia 7.. ściema jakich mało został on przesuniety a nie czczony tak jak chciał tego bóg..ta religia nie dała nic dobrego w historii świata a wręcz tylko wprowadziła wiele zła i zachamowywała rozwój ludzkiej inteligencji (wiedza tylko dla kapłanów!!!)..poza tym, kapłani...skąd to sie wzieło? w pogaństwie tez byli ale to oni uznani zostali za złych i fałszywych...kult Matki Bożej wział sie od kultu Artemidy.. i ostatnia sprawa..W PŚ jest napisane aby człowiek nigdy ŻADNYCH światyń ani niczego podobnego nie stawiał dla boga bo Bóg jest wszedzie a powiedz ksiedzu że nie byłeś w kościele tylko pomodliłeś sie w domu to zobaczysz co ci powie...które miejsce według niego jest do modlitwy odpowiedniejsze...mogłbym o tym więcej napisać ale poprostu odsyłam do samrgo PŚ..przeczytacie..i sie zastanowicie..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, PFI nie uzyskało odpowiedzi, więc czekam niecierpliwie na informacje od Ciebie.

Jeżeli chodzi o wpisywanie Jedi i wpisywanie Poganie w Wielkiej Brytanii, to były dwie różne akcje. Na czwartym miejscu w Wielkiej Brytanii są poganie różnych ścieżek liczeni razem. Jedi jest daleko mniej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

> ale wydźwięk tej kampanii jest inny

Dla tego wyraźnie zaznaczyłem w tekście "W przeciwieństwie do działań fanów serii Georga Lucasa akcja przeprowadzana przez pogan nie jest jednak żartem, lecz oficjalnym apelem [...] mającym przyczynić się nie tylko do zweryfikowania deklarowanej przez Kościół katolicki liczby jego wiernych, ale przede wszystkim w wymierny sposób mającym wykazać, jaki procent polskiego społeczeństwa stanowią sami poganie"

> uzyskało już odpowiedź od GUS

RKP w tej sprawie był tylko jedną ze stron zapytania, formalnie skierowanego z ramienia MFP (PFI) i tam zasadniczo należałoby szukać szczegółowej odpowiedzi na to pytanie (choć ze swej strony również postaram się dowiedzieć konkretów i poinformować tutaj).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ratomirze, Spis Powszechny w Wielkiej Brytanii uczynił pogaństwo 4 religią w Wielkiej Brytanii.

W 2001 roku faktycznie w wielu krajach anglojęzycznych był ruch na rzecz wpisywania Jedi jako religię, ale wydźwięk tej kampanii jest inny. O ile kampania Poganie Jednym Głosem ma na celu wyjście pogan z cienia jako pełnoprawnego wyznania, o tyle kampania Jedi miała jak rozumiem na celu ośmieszenie pytania o religię.


Swoją drogą, czy RKP uzyskało już odpowiedź od GUS w sprawie możliwości deklarowania religii pogańskiej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.