Facebook Google+ Twitter

Pogańskie chrześcijaństwo

Chrześcijaństwo, jak każda inna religia, pełna jest różnych zapożyczeń z innych wyznań. Warto mieć świadomość tego, jaka jet geneza wierzeń dominującej na naszym kontynencie religii.

Chyba każda z osób, która otwarcie się przyznaje do tego, że „nie wierzy po polsku”, spotkała się z argumentem, że Chrześcijaństwo jest „takie a siakie”, bo to „wielkie 2 tysiące lat tradycji i w ogóle”. Abstrahując od tego, że np. Taoizm swoimi początkami sięga VII wieku przed narodzeniem Chrystusa, a Buddyzm powstał na dobre kilka pokoleń przez Jezusem, to warto się zastanowić nad tym, czy to skala mówi o zjawisku, czy też może mamy do czynienia z flagowym przykładem stokrotnie powtórzonego kłamstwa?
Nie chcąc zbędnie "lać wody", natychmiastowo przejdę do sedna sprawy.

Chciałbym zwrócić tutaj uwagę na pewne podobieństwa między Chrześcijaństwem, a niektórymi wierzeniami i zwyczajami, a zwłaszcza dokonać porównania z pewną konkretną religią, którą jest Zaratusztrianizm, który powstał ponad 3 tysiące lat temu na terenach współczesnego Iranu.

Na początek zacznę od wspomnianej religii. Czy jest w niej coś ciekawego, co zasługiwałoby na uwagę? Wbrew pozorom, dużo. I to naprawdę dużo. Zacznijmy od przytoczenia tego, w co wierzą wyznawcy tej religii (która co ciekawe, wciąż „żyje” po dziś dzień).

Jak możemy przeczytać na należącym do Onetu "Wiem"(1) religia ta głosi o odwiecznej potyczce pomiędzy lub Ormuzdem, będącym dobrotliwym Bogiem, stwórcą oraz uosobieniem wszystkiego co dobre oraz Arymanem, będący duchem którego cechuje kłamstwo oraz ciemność. Obaj Panowie pokłócili się to, że Aryman, wtargnął w sferę światłości.
Każda z istot ma swoich popleczników. W przypadku Ormuzda, są to święci, natomiast za Arymanem, stoją demony.

Nie trudno zauważyć tu pierwsze i bardzo wyraźne podobieństwa.
Otóż jest sobie istota od której pochodzi wszystko to, co jest dobre (Ormuzd/Jahwe) oraz przeciwstawny mu zły Duch będący Diabłem (Aryman/Lucyfer).

Są oni ze sobą skłóceni, gdyż ten Zły, podpadł w niełaskę u Boga.
Oczywiście wokół każdego z nich skupiły się istoty, które uznają je za swoich wodzów. Zarówno chrześcijański Jahwe jak i tutejszy Ahura Mazda mają swoich Świętych, zaś Aryman z „Lucjanem” są popierani przez Demony.
Ponadto obaj Panowie toczą ze sobą walkę o dominację nad światem, co także kojarzy się z Chrześcijańskim dualizmem „Bóg vs. Szatan”.

Trzeba mieć jednak na uwadze jeden istotny fakt. Zaratusztrianizm jest jednak religią monoteistyczną, gdyż cała cześć należy się tylko i wyłącznie Ormuzdowi, nikomu innemu. Jest on uważany przez swoich wyznawców za stwórcę całego świata, a także wszelkich norm etycznych, zaś każdy człowiek w ramach swojej wolnej woli, wybiera pomiędzy dobrem lub złem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.