Facebook Google+ Twitter

Pogłębia się podział na Polskę A i B. Różnice w zarobkach coraz większe

Mieszkańcy ośmiu województw mają zarobki niższe niż średnia krajowa, a dysproporcje te stale się zwiekszają i to dynamicznie. W najgorszej sytuacji są województwa na wschodzie Polski.

 / Fot. clipartPłace na wschodzie wypadają niekorzystnie także w stosunku do średniej krajowej, wynika z danych GUS. Te relacje w ostatnich 10 latach są coraz gorsze. Najgorzej jest w woj. świętokrzyskim. Jeszcze w pierwszym półroczu ubiegłego roku zarobki tam były o 9,4 proc. niższe od przeciętnego wynagrodzenia w kraju. Ale już w pierwszych sześciu miesiącach różnica zwiększyła się do 12,5 proc. Relacja zarobków pogorszyła się również w województwach: opolskim, zachodniopomorskim, podlaskim, podkarpackim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i lubuskim - czytamy w serwisie gazetaprawna.pl

Prof. Zenon Wiśniewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uważa, że "z wyjątkiem Wielkopolski nie jest to przypadkowe. Płace w tych regionach są znacznie niższe, ponieważ są to najsłabsze, najmniej rozwinięte rolnicze regiony Polski". Pensje na wschodzie rosną wolniej, bo wolniej zwiększa się tam też produkcja. W województwach tych przeważa przemysł tradycyjny np. drzewny czy spożywczy, a w takich branżach zarobki nie są duże.

Na wschodzie mały jest też napływ kapitału i zagranicznych inwestycji bezpośrednich, przemysł jest tam słabo rozwinięty, a np. w budownictwie wzrost płac ograniczają tani pracownicy, którzy przybywają zza wschodniej granicy. Nie bez znaczenia jest też poziom bezrobocia. Na wschodzie jest wysokie, więc przedsiębiorcy nie kwapią się do podnoszenia płac lub część zarobków wypłacają "pod stołem", zaniżając w ten sposób średnią płacę.

Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Wydaje się, że istnieje szansa na wyrównywanie tych dysproporcji, a będzie to zależało od poprawy sytuacji na rynku pracy, poziomu rozwoju gospodarczego województw, rozwoju infrastruktury oraz sprawnym wykorzystywaniu unijnych funduszy.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

janelementpl
  • janelementpl
  • 24.08.2011 10:37

Te różnice beda z każdym rokiem wieksze.To rząd może temu zaradzić.Ale czy chce?Rząd Tuska wspomaga bogatych i dobrze wykształconych z dużych miast.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.