Facebook Google+ Twitter

Pogodzeni potomkowie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-08-16 13:36

W czwartek zakończyła się wizyta w Polsce grupy kilkunastu żołnierzy niemieckich, którzy czyścili groby swych rodaków poległych w czasie I wojny światowej.

Żołnierze niemieccy i polscy złożyli wieńce na cmentarzu odnawianym w ubiegłym roku / Fot. Tomasz GuzekPracom renowacyjnym poddany został cmentarz w Pustułce położony w pobliżu Łodzi. Gościom z Niemiec pomagała grupa żołnierzy polskich. Pochowani są tu bowiem zarówno Niemcy, Rosjanie jak i Polacy wcieleni do obu armii.

Rok wcześniej inna grupa żołnierzy niemieckich i polskich odnawiała oddalony o kilka kilometrów cmentarz w Poćwiardówce. Tam też na zakończenie tegorocznej wizyty zostały złożone wieńce przez reprezentantów armii niemieckiej, polskiej oraz przedstawicieli lokalnych władz samorządowych z powiatu brzezińskiego.

- Cieszę się, że 90 lat po zakończeniu I wojny światowej żołnierze niemieccy i polscy mogli razem pracować nad odnową mogił - powiedział obecny na uroczystościach dowódca garnizonu berlińskiego Max Georg Frhr. von Korff.
- Chcemy, żeby te cmentarze były miejscami tolerancji, które pomogą zapobiec powtórzeniu się podobnych wydarzeń - dodał wójt gminy Brzeziny Zbigniew Sokołowski.Po złożeniu kwiatów przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia / Fot. Tomasz Guzek

Obecnie czynione są starania, aby w dalszych pracach renowacyjnych na obu cmentarzach uczestniczyli także żołnierze zza wschodniej granicy. Sprawę tą omawiano już z rosyjskim konsulem, który gościł w powiecie brzezińskim. Jak na razie w porządki na cmentarzu w Pustułce włączyli się Rosjanie mieszkający w Polsce - skupieni w stowarzyszeniu „Rosyjski Dom”.

Pracy na okolicznych cmentarzach jest wiele, gdyż zajmują one nieraz po kilka hektarów. Pomoc żołnierzy była z pewnością istotnym wsparciem dla lokalnych władz, które rozpoczęły kilka lat temu odnowę leśnych nekropolii. Odsłonięto już niejedną tablicę skrywaną przez zarośla, gdzie leżą polegli w czasie Bitwy Łódzkiej z I wojny światowej. Zginęło tu wówczas około 200 tys osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.