Facebook Google+ Twitter

Pogoń za newsem, czy ucieczka od prawdy

Aby decydować o czym mówią polskie "opiniotwórcze" media nie trzeba ich przejmować - wystarczy odrobina kreatywności. Bo media zapętliły się ostatecznie.

Można naszych polityków nie lubić, można nimi pogardzać. Ale tzw. PR-kreatywny mają opanowany znakomicie. No, może raczej jeden aspekt tego PR-u. Kreowanie nowych tematów. O co chodzi? O odwracanie uwagi... Prekursorem był jeden z ministrów w rządzie Jerzego Buzka. Gdy media wyśledziły, że to z owym ministrem był umówiony kontrowersyjny biznesmen, ten wysmażył list do innych ministrów, w którym zarzucił im... lenistwo. I o tym właśnie po 2 dniach trąbiły telewizje...

Jednak "w czasach" PiS ta sztuka jest już opanowana do perfekcji. Media nie gonią za prawdą, nie śledzą, nie analizują, nie dociekają prawdy. Wszystko co można uzyskać ponad informacyjną sztampę - to dyskusję na temat. Czasem naukowiec lub publicysta powie coś ciekawego o kontekście czy skutkach. Polityk nie powie nic ciekawego, poza tym co uważa jego ugrupowanie, i że pozostali są bleee...

Mamy w efekcie mielenie ozorami zamiast dochodzenia do prawdy. Przykład z ostatnich dni. Najpierw PiS sprytnie przerzucił uwagę mediów z protestu lekarzy na rzekome afery w resorcie rolnictwa. Tematyka lekarsko-pielęgniarska przestała być newsem. Zaczęło się polowanie na newsa w temacie odrolnienia. Dyskusja koncentrowała się na kilku niejasnych faktach - media nie ujawniły same z siebie niemal niczego - może poza szpiegowską(?) przeszłością jednego z uczestników "afery". I zamiast grzebać w sprawie (a pytań jest masa - choćby o rolę poszczególnych osób, o procedury, o kalendarz spotkań) - poprzestały na jałowych oświadczeniach. Minister mówi - zgodnie z prawem. Opozycja - niezgodnie z prawem. I kropka. I koniec. I nie ma dochodzenia do prawdy, tylko kolejny news. Teraz LiS. Łączą się, nie łączą, przeciw PiS, za PiS.

Analizy, trywialne dyskusje. Nowych faktów o odrolnianiu i korupcji już nikt nawet nie szuka. Tak samo jak nie szuka nikt prawdy, czemu skorumpowanych urzędników z resortu sportu zatrzymano z pieniędzmi przed drzwiami ministerstwa... a nie po podziale kasy. Ale to już nie jest ciekawe, to było tydzień temu... Liczy się nowszy news.

W ten sposób politycy sterują mediami. Wystarczy wywołać aferę i odwrócić uwagę. Kto dziś poważnie myśli o tym żeby zbadać plugawą sprawę, gdy politycznie "korumpowano" Renatę Beger z Samoobrony. Był szok, nie ma prawdy, są nowe newsy. I tak na wieki?

Dla polityków to wygodne. Dla mediów pewnie też. A dla obywateli? Ja tak nie chcę. Tylko co z tego?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.07.2007 13:08

Ponieważ jak mniemam większość dziennikarzy jest niedouczona( stwierdzenie to nie dotyczy autora tego artykułu) i tak zacietrzewiona politycznie ,że nie stać jej na obiektywizm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mieliśmy przykład "z podwórka" - vide sprawa odwołania ojca Rydzyka, wysmażona przez niejakiego Pompowskiego!

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Przerażające, ale niewinni własciwie nikogo nie obchodzą" (-) Agata Christi

I to jest powód, dla którego dziennikarze zamieniaja się w paparazzich: musi być conajmniej morderstwo, a dla wypełnienia reszty miejsca - afera gospodarcza z burdelową. Wszystko co poniżej jest nudne, mało interesujące i nie powoduje wzrostu nakładu.
A ludzie? któż czyta to wszystko od deski do deski? Wystarczą tytuły i już wiemy co się w kraju dzieje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

zgadzam sie z artykułem, również z Beatą_B, a hidari zadał pytanie, które i mnie zastanawia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Politycy nazywają to ,,przykrywaniem sprawy" przez inna sprawę. Kto dziś dyskutuje i prezydencie fajtłapie, który nie potrafi zadbać o szacunek dla swojego urzędu i małżonki?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pokazałeś sedno sprawy. Zgadzm sie też z Beatą_B

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.07.2007 15:01

(+) Chyba lubie Twoje artykuly :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Media nie gonię za prawdą" - cóż za uroczy freudyzm...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.