Facebook Google+ Twitter

Pogrzeb abp. Życińskiego. "Widział głębiej i płacił cenę samotności"

Polska żegna dziś jednego z wielkich swoich synów; czujemy, że odszedł przedwcześnie - mówił prezydent Bronisław Komorowski przed sobotnią mszą św. pogrzebową abp. Józefa Życińskiego w Archikatedrze Lubelskiej.

 / Fot. Tomasz Hens W24Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Homilię wygłosił kardynał Kazimierz Nycz. W pogrzebie uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski z małżonką.

Trumna z ciałem arcybiskupa ustawiona została przed prezbiterium. Na trumnie położono księgę Ewangelii, mitrę oraz paliusz - symbol władzy metropolity. Prezydent odznaczył pośmiertnie arcybiskupa Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

"Polska żegna dziś jednego z wielkich swoich Synów. Niech spoczywa w pokoju" - mówił Komorowski. "Jako myśliciel był pięknym dowodem na to, że rozum i wiara mogą działać wspólnie, a nie przeciwko sobie" - dodał prezydent. Mówił o przekraczaniu barier przez arcybiskupa, który walczył z nienawiścią i pogardą wobec drugiego człowieka. Potrafił przeciwstawiać się podłości" - podkreślił prezydent. Przypomniał też, że abp. Życiński był tym, który potrafił skutecznie pomagać potrzebującym. / Fot. Tomasz Hens W24

"Był głosem Kościoła służącego człowiekowi i widzącego w człowieku przede wszystkim to, co dobre. W polskim życiu publicznym i w Kościele jego brak będziemy odczuwać bardzo boleśnie" - dodał prezydent.

"Jak prorok widzący dalej i głębiej płacący niekiedy cenę samotności i niezrozumienia. Odszedł dobry pasterz, który umiłował lud, umiłował konkretnego człowieka, z jego wielkością i nędzą, dostrzegając w każdym godność Dziecka Bożego. W każdym" - mówił o zmarłym bp Cisło.

Uroczystości pogrzebowe z katedry w Lublinie transmitowane są na telebimach ustawionych na placu Katedralnym i przy ulicy Królewskiej. Bezpośrednia transmisja prowadzona jest na TVP info.

Lublin żegnał abpa Życińskiego podczas nocnego czuwania

 / Fot. Tomasz Hens W24Metropolitę lubelskiego żegnają przedstawiciele władz państwowych, m. in. wicepremier Waldemar Pawlak, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, minister skarbu państwa Aleksander Grad, doradca prezydenta Tadeusz Mazowiecki, prof. Władysław Bartoszewski jako wysłannik premiera Tuska oraz i reprezentanci Kościoła: m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, grekokatolicki metropolita przemysko-warszawski abp. Jan Martyniak.

Pożegnanie abpa Życińskiego

Po mszy, obrzędowi ostatniego pożegnania przewodniczyć będzie kard. Dziwisz. Trumna z ciałem abp. Życińskiego spocznie w krypcie w podziemiach Archikatedry Lubelskiej.

Na placu przed archikatedrą wolontariusze będą zbierać datki na stypendia dla młodzieży, o które – zamiast kupowania kwiatów na pogrzeb abp. Życińskiego – zaapelował administrator archidiecezji lubelskiej bp Mieczysław Cisło.

"Do Archikatedry będą mogły wejść tylko osoby, które wcześniej potwierdziły imiennie swoje przybycie na pogrzeb. Są to przedstawiciele rządu, świata nauki, kultury, osoby z Polski i zagranicy oraz oczywiście bardzo wielu księży, którzy będą koncelebrowali mszę świętą. Dla samych księży przygotowano 600 miejsc" - powiedział odpowiadający za organizację uroczystości ks. prof. Ładniak. Wierni musieli opuścić świątynię o godz. 7.

Na placu katedralnym znajduje się grupa ok. 300 osób, lecz wciąż przybywają kolejni uczestnicy uroczystości.

LR/PAP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

ile trzeba mieć prymitywnej arogancji żeby coś takiego pisać ..ujadają te burki

Komentarz został ukrytyrozwiń
ewa mores
 • ewa mores
 • 20.02.2011 23:12

- Co nas obchodzi jakiś klecha, może nazwijmy stadion narodowy jego imieniem? Hipokryzja!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
jan monsanto
 • jan monsanto
 • 20.02.2011 23:09

Nażar się GMO o którym nawoływał Polaków no i niestety.... dlatego kto popiera monsanto ten długo niepożyje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jan monsanto
 • jan monsanto
 • 20.02.2011 23:05

Nażar się GMO,które propagował i go szczyściło czarnucha.

Komentarz został ukrytyrozwiń
???
 • ???
 • 19.02.2011 16:54

Co "widział głębiej"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Stefan Kap

A przeżywajcie, przeżywajcie, dobry człowieku. Z tego co się orientuję, to przeżywacie dlatego, że jeden nie przeżył. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Kowalski
 • Jan Kowalski
 • 19.02.2011 12:36

A jak tam samopoczucie "popa" Isakiewicza - Zalewskiego?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kap
 • Stefan Kap
 • 19.02.2011 12:28

Tylko takie wydarzenia zbiorowo przeżywamy. Inne niestety nas nie interesują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, to faktycznie wydarzenie, że trwa - daj cynk, jak się skończy. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.