Facebook Google+ Twitter

Pogrzeb jedynej "cichociemnej"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-17 16:17

W Toruniu pochowano Elżbietę Zawacką - legendarną kurierkę Armii Krajowej, jedyną kobietę wśród "cichociemnych", profesora, społecznika.

Elżbieta Zawacka zmarła tydzień temu - za dwa miesiące skończyłaby sto lat.

Prezydent Lech Kaczyński w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych napisał, że odeszła jedna z najwybitniejszych Polek XX-wieku, wielka patriotka. W imieniu prezydenta szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło zaznaczył, że była kurierka AK swoim życiem pokazała, że możliwy jest triumf odwagi i wierności ideałom. Reprezentujący rząd profesor Władysław Bartoszewski podkreślał, że Elżbieta Zawacka żyła tak jak to uważała za słuszne, i tak jak żyć powinna.

Mszę świętą w intencji zmarłej koncelebrował biskup polowy Tadeusz Płoski, który w homilii przypomniał bogaty życiorys zmarłej. Pożegnanie pani generał obwieścił dzwon Tuba Dei, który można usłyszeć w wyjątkowych sytuacjach.

Elżbieta Zawacka "Zo" była jedyną kobietą wśród 316 "cichociemnych", skoczków spadochronowych w okresie II wojny światowej. W latach 1939-1945, posługując się fałszywymi dokumentami przekraczała granice ponad sto razy, przenosząc wiadomości i meldunki.

W 1995 roku została odznaczona Orderem Orła Białego. Oprócz tego była odznaczana między innymi, pięciokrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz dwukrotnie Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

W 2006 roku jako druga kobieta w historii Polski, została awansowana na stopień generała brygady.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.