Facebook Google+ Twitter

Pogrzeb kapitana Daniela Ambrozińskiego

18 sierpnia 2009 w Jarocinie uroczyście pożegnano poległego w Afganistanie kpt. Daniela Ambrozińskiego. W ostatniej drodze towarzyszyli mu najbliżsi, przyjaciele, przedstawiciele rządu, żołnierze i mieszkańcy Jarocina.

 / Fot. PAPDaniel Ambroziński miał trzydzieści dwa lata. Dziesiątego sierpnia podczas rutynowego patrolu w Afganistanie zginął w trakcie walk z Talibami. Zostawił żonę Natalię i dwuletnią córeczkę Marysię. Był świetnie wykształcony - skończył Wyższą Szkołę Oficerską, warszawską Akademię Obrony Narodowej i Akademię Wychowania Fizycznego. Był w trakcie studiów podyplomowych. Znał trzy języki i skończył elitarny kurs dla Rangersów w USA.

Po uroczystej mszy w kościele pod wezwaniem ojców Franciszkanów w Jarocinie, rozpoczęło się pożegnanie kpt. Ambrozińskiego na cmentarzu komunalnym.

Szef BBN przeczytał list od prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego, który powiedział, że kpt. Daniel Ambroziński: "Zginął podczas działań bojowych, daleko od ojczystej ziemi, zginął jak bohater, broniąc swoich towarzyszy broni. Był wybitnym żołnierzem, profesjonalistą, doskonałym dowódcą."

Następnie premier RP Donald Tusk krótką przemową, osobiście pożegnał dziesiątego zabitego w Afganistanie żołnierza, dodając: "Dzisiaj żegna Ciebie jak bohatera cała ojczyzna. Panie kapitanie, wszyscy Polacy chylą nisko czoło przed Tobą, przed Twoją śmiercią."

Matka kpt. Ambrozińskiego ze łzami w oczach powiedziała, że był on wspaniałym synem, kochającym mężem i ojcem, dodając: „Dlaczego odszedłeś synu kochany?”

Później złożono wieńce żałobne na grobie zamordowanego kapitana. Żołnierze uczcili śmierć swojego kolegi salwą z karabinów - salwą godną zabitego bohatera, a orkiestra odegrała marsz żałobny, w trakcie którego wielu uczestnikom pogrzebu popłynęły łzy.

Żegnaj kapitanie! Będziemy pamiętali!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.