Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7439 miejsce

Pogrzeb Neila Armstronga. Lądował na "morzu", spocznie na dnie oceanu

Astronauta Neil Armstrong - pierwszy w historii człowiek, który postawił stopę na księżycowym Morzu Spokoju - za kilka dni spocznie na dnie oceanu. Oficjalne uroczystości pogrzebowe, o charakterze wojskowym, odbędą się w Waszyngtonie.

 / Fot. NASANiezwykle skromny, cichy i spokojny, słynny astronauta Neil Armstrong - pierwszy w historii człowiek, który postawił swoją stopę na Księżycu, zostanie 13 września 2012 roku pochowany w morzu. To życzenie jego rodziny.

Neil Armstrong zmarł 25 sierpnia na skutek powikłań po operacji serca. Za cztery dni odbędą się oficjalne uroczystości pogrzebowe w Waszyngtonie. Jego ciało nie spocznie na cmentarzu, lecz w morzu. Nie podano jeszcze, czy będą to tonie wód Atlantyku, czy głębie Oceanu Spokojnego.

Uroczystości pochówku odbędą się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, poprowadzi je kapelan wojskowy, kapitan okrętu lub jeden z oficerów Neila Armstronga. Ciało wielkiego astronauty pożegnają trzy honorowe salwy, a trębacz odegra żałobną "Ciszę" - informuje serwis wyborcza.pl.

Ray Mabus - zwierzchnik amerykańskiej marynarki wojennej, powiedział dla mediów, że pan Neil Armstrong zasłużenie zapisał się w historii jako człowiek, który "pierwszy spacerował po Księżycu, jako pionier eksploracji kosmosu i nauki". "Gigant. Ale dla nas, rodziny marynarki wojennej, zawsze pozostanie jednym z członków załogi - pilotem, który odbył prawie 80 misji bojowych podczas wojny w Korei".

Według Raya Mabusa - Armstrong "nigdy nie chciał być żywym pomnikiem". Z natury był bardzo skromny, rzadko pokazywał się w mediach i bardzo chronił prywatność. Często mawiał, że był zaledwie jednym z wielu, dzięki którym "powiódł się plan zdobycia Księżyca".

Ponad 43 lata temu - 21 lipca 1969 roku - lądownik "Orzeł" z Neilem Armstrongiem i Buzzem Aldrinem osiadł na gruncie księżycowego Morza Spokoju. To jedna z wielu bazaltowych równin Księżyca, która "odcina się ciemną barwą od reszty powierzchni" Srebrnego Globu. Wcześniej astronomowie sądzili, że ciemne księżycowe plamy to obszary pokryte wodą i stąd na mapie Srebrnego Globu widać do dziś wiele mórz, m.in. Deszczu, Wilgoci, Chmur, Nektaru, Oparów, Jasności oraz Ocean Burz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 09.09.2012 14:15

tak.. ten pogrzeb to wielka uroczystość i dla amerykanów i dla świata...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.