Facebook Google+ Twitter

Pogrzeb pary prezydenckiej w niedzielę. Na Wawelu!

Para prezydencka zostanie pochowana na Wawelu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się o godzinie 14, w niedzielę - kardynał Stanisław Dziwisz wyraził zgodę.

Trumna z ciałem Lecha Kaczyńskiego / Fot. Mariusz MichalakWcześniej informację tę przekazał dziennikarzom wojewoda małopolski Stanisław Kracik. Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział wcześniej, że administracja rządowa zrobi wszystko, aby wypełnić wolę rodziny i zapewnić godny przebieg pogrzebu prezydenta i jego małżonki. Udział w uroczystości zapowiedzieli przywódcy wielu państw, a także najwyżsi przedstawiciele Unii Europejskiej i NATO.

W sobotę o godzinie 12, na placu Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się uroczyste pożegnanie wszystkich ofiar katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem. Zginęło w niej 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką, generałowie, senatorowie, posłowie, członkowie rządu, duchowni, pracownicy Kancelarii Prezydenta, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz osoby towarzyszące.

Czytaj także:
Gazeta Wyborcza: Lech i Maria Kaczyńscy spoczną na Wawelu
Ciało Marii Kaczyńskiej wróciło do Polski
Rozpoznano 45 ciał ofiar tragedii w Smoleńsku
Rodziny ofiar rozpoczęły identyfikację ciał
Jutro prezydencka trumna zostanie wystawiona na widok publiczny
Rosyjskie media: Katyń znów zgubił Polaków
Żałoba w Warszawie okiem kamery W24.pl
Ostatnia wypowiedź Lecha Kaczyńskiego dla prasy
Maria i Lech Kaczyńscy - wspomnienie
Takiego dramatu współczesny świat nie widział
Światowe media wstrząśnięte polską tragedią
Komentator moskiewskiego radia prosi Polaków o wybaczenie
Irlandzka Polonia zjednoczona w obliczu tragedii
Janusz Zakrzeński zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu
Kwiaty i znicze przed ambasadą RP w Wiedniu
Dla prezydenta Kaczyńskiego - sopockie, ostatnie pożegnanie
Neapol. Włoska Polonia oddała hołd ofiarom katastrofy lotniczej
W tej grupie na Facebooku robią sobie żarty z katastrofy w Smoleńsku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (183):

Sortuj komentarze:

Nie chce mi się komentować stanowiska Prezydenta w zastępstwie w sprawie miejsca pochówku Prezydenta tragicznie zmarłego. Jakby dla Pańsrwa nie miało to znaczenia a jedynie dla rodziny. Specyficzne podejście do Głowy Państwa. Również późniejsze dementi ze wszystkich stron w sprawie pierwotnego autorstwa miejsca pochówku na Wawelu. To straszne, jeśli się okaże, że to kaczka dziennikarska?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Witoldzie - uściślimy, że zginął Prezydent wraz z towarzyszącymi oficjelami. Sprawa nazwiska, bardzo istotna, lecz nie w stosunkach międzynarodowych a również nie dla wielu tu żyjących. Dla mnie chciałbym też. Różnica kolosalna: Państwo, Naród, Ojczyzna a rodzina, znajomi, towarzysze partyjni. Polska ma Żałobę Narodową o ile się nie mylę. Zasługi Pana Lecha Kaczyńskiego dla narodu i ojczyzny jeszcze niedawno były oceniane bardzo niejednoznacznie. Pan Panie Witoldzie spotkał się z tym również i na tym portalu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.04.2010 23:03

Pan Robert

Jak mam nie łączyć imiennie z Prezydentem Kaczyńskim, przecież to jest logiczne., że to pogrzeb Prezydenta. Jest również bardzo słuszna sugestia, żeby nazwiska wszystkich, którzy zginęli (jako symboliczny grób) znaleźli się na Wawelu. I ta ważna sprawa się w jakiś stopniu upowszechni.

Zupełnie mnie nie przekonuje Pana wywód w odniesieniu do narodu. Naród to nie papka, lecz to konkretni ludzie, którzy na swój indywidualny sposób reagują i nie potrzebują przynajmniej w tych dniach socjotechnicznych oddziaływań. O jakiej papce zatem Pan prawi?. Czy to wynik też pewnej propagandy-tej „przesocjologizowanej”. Wedle jej - wciąż postrzega się Naród jako masę. To zwalnia od poszukiwania pełniejszego obrazu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozwolę sobie przytoczyć mój komentarz pod innym artem.
To nie prawda święci tryumfy, tylko rozum postawiony pod ścianą. Na tym etapie nie wolno już ani krytykować, ani tym bardziej protestować przeciwko samozwańczej decyzji Kardynała Dziwisza o pochówku pary prezydenckiej na Wawelu. Boli i boleć będzie fakt, że kolejny raz kościół ingeruje w sprawy państwa nie pytając nikogo o zdanie. Co innego, gdyby Dziwisz wystąpił z pytaniem, propozycją do rodziny Prezydenta, nie zaś z oświadczeniem, że miejscem spoczynku będzie Wawel.
Sam fakt pochówku Prezydenta między królami nie wzbudza tylu kontrowersji (przynajmniej w mojej ocenie), jak sobiepaństwo kardynała, który widać uzurpuje sobie prawo do decydowania o Państwie i jego Narodzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie będę powtarzała wywodu p. Robeta.
Podzielam Jego opinie i obawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Sławo, od 20 lat ci sami przebierańcy z tymi samymi patriotycznymi hasłami, tak naprwde niewiele znaczacymi w ich ustach. Nie od 2 lat PO. Ja jestem z W-wy i pochówku nie traktuję w kategoriach szkody.
Rafał wspomniał natomiast, że Jaruzelski nie może spocząć na Wawelu, bo ma krew na rekach. Który z królów jej nie miał?. A ofiary Iraku i Afganistanu to niby poległy pod sztandarami: "Za Naszą i Waszą Wolność"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ryszard Kaczorowski jednak nie tam :(

szkoda

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lech i Maria Kaczyńscy będą pochowani na Wawelu, ale nie obok J. Piłsudskiego tylko w przedsionku sarkofagu marszałka po lewej stronie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jeśli uznamy, że śmierć człowieka zmienia ocenę jego dokonań, podstawy etyki runą"

- Jeżeli uznamy argument, że śmierć człowieka zmienia ocenę jego dokonań, to oznaczałoby że podstawy etyki runęły w gruzach. Bo wszyscy kiedyś umrzemy. Czy to oznacza, że nasza śmierć oczyszcza nasze konto z plusów i minusów? - pyta w rozmowie z TOK FM filozof Piotr Balcerowicz.


http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103454,7773211,_Jesli_uznamy__ze_smierc_czlowieka_zmienia_ocene_jego.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Królowa Maria Kazimiera żona Jana III Sobieskiego, Ludwika Maria Gonzaga żona Władysława IV i Jana II Kazimierza, Królewna Anna Maria córka Zygmunta III Wazy tak więc nie tylko żony królów są tam pochowane ale i ich dzieci...wspomniany syn Zygmunta I Starego Olbracht zmarł w wieku niemowlęcym a więc raczej wielkiej roli w historii nie odegrał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.