Facebook Google+ Twitter

Pogrzeb żołnierzy, zastrzelonych przez Sowietów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-30 08:27

Na cmentarzu w Mirczu na Lubelszczyźnie zostaną dziś pochowane szczątki 14 polskich żołnierzy i sanitariuszki zastrzelonych prawie 70 lat temu przez Sowietów w Miętkiem.

Z relacji świadków wynika, że Sowieci dotarli do tamtejszego folwarku 24 września 1939 roku nad ranem. Przebywała w nim wówczas grupa kilkudziesięciu polskich żołnierzy z rozbitych oddziałów.

Po trwającej kilkanaście minut walce Sowieci wzięli do niewoli ok. 20 żołnierzy. Część wypuścili, pozostałych rozstrzelano. Zwłoki 14 polskich żołnierzy pochownao na miejscowym cmentarzu prawosławnym. Rok temu szczątki ekshumowano. Dziś na mireckim cmentarzu odbędzie się uroczysty pochówek. Uroczystość przy kwaterze wojskowej rozpocznie się o godz. 10.30. mszą celebrowaną przez biskupa polowego Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusza Płoskiego.

Do Mircza przyjadą m.in. przedstawiciel prezydenta, posłowie i senatorowie z Lubelszczyzny, Andrzej Przewoźnik sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, władze województwa, samorządów miast i gmin z województwa lubelskiego, duchowieństwo, organizacje kombatanckie oraz reprezentacje szkół.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.