Facebook Google+ Twitter

Pogrzebiemy w śmieciach lub zapłacimy kary

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-09 15:09

Polsce grożą wielomilionowe kary nałożone przez UE za niewywiązanie się z tzw. dyrektyw opakowaniowych - przestrzegają ekolodzy. Ponadto jeżeli nie zwiększy się poziom odzysku możemy się liczyć ze wzrostem cen opakowań, a tym samym produktów codziennego użytku.

W przypadku opakowań szklanych odzyskujemy niewiele ponad jedną trzecią tego, czego wymaga Unia Europejska. Piotr Szajrych z organizacji skupiających firmy recyklingowe powiedział, że poziom odzysku wyznaczony przez UE na ten rok to 1,2 mln ton i w kolejnych latach będzie rósł. Do roku 2012 ma osiągnąć 60 proc.

W tej sytuacji niezbędny jest rozwój systemu selektywnej zbiórki odpadów. W tym celu nalezy uświadamiać i przekonywać do recyklingu zarówno społeczeństwo, jak i przedsiębiorców. Trzeba także usprawnić system gospodarowania odpadami, tak aby był bliżej ludzi - przekonuje prezes Fundacji Nasza Ziemia Mira Stanisławska-Meysztowicz.

W tym roku na polskim rynku pojawi się ponad 1,5 miliona ton butelek i słoików. Poziom odzysku w naszym kraju w porównaniu z innymi krajami UE pozostaje wciąż dość niski. Polak rocznie przekazuje do recyklingu 27 milionów opakowań szklanych, podczas gdy Francuz 43, a mieszkaniec Luksemburga 56.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.