Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8488 miejsce

Pojednanie Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej wywołuje krytykę

Kościół katolicki w Polsce postanowił podpisać z rosyjską Cerkwią prawosławną porozumienie i naprawić wzajemne stosunki pomiędzy Polakami i Rosjanami. Pomysł napotyka jednak na krytykę i protesty niektórych środowisk.

Wielu Polaków, w tym szczególnie polityków, ale też część kleru, nie cierpi Rosjan. Jedni za Katyń, inni za Smoleńsk, a jeszcze inni, ot tak sobie lub za zabory czy napaść na ziemie polskie w 1939 roku. Kościół katolicki chce w porozumieniu z rosyjską Cerkwią prawosławną naprawić nastrój wzajemnej nienawiści obu narodów. Problem ten w łonie hierarchów jest dość zróżnicowany, skoro doszło ostatnio w episkopacie do tajnego głosowania nad kwestią wspólnego polsko-rosyjskiego pojednania.

Pewne jest jedno: "cały episkopat w tajnym anonimowym głosowaniu, opowiedział się za podpisaniem wspólnego polsko-rosyjskiego przesłania". Ujawnił to w wywiadzie, przewodniczący episkopatu, abp Józef Michalik.

Tymczasem już za dwa tygodnie, 17 sierpnia w Warszawie, patriarcha Moskwy Cyryl i przewodniczący episkopatu abp Józef Michalik, podpiszą polsko-rosyjskie przesłanie do obu narodów o porozumienie i pojednanie. Szef episkopatu, abp Józef Michalik w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej (KAI), powiedział sierpnia 2012, że "jest absolutnie przekonany, że takie przesłanie należy podpisać". Odniósł się również do głosów krytycznych wobec tego aktu, choć bez wskazywania osób czy środowisk społeczno-politycznych.

Tymczasem wiadomo – o czym wspomina m.in. "Rzeczpospolita", że krytycznie o planowanym porozumieniu dwóch kościołów - wypowiada się Anna Fotyga, była minister spraw zagranicznych w rządzie PiS. Była minister napisała, pytając w tekście na portalu wpolityce.pl: "Komu służy to pojednanie? Dlaczego, choć to ważne wydarzenie, nikt nie zabiera głosu? Milczą historycy, religioznawcy, milczy laikat. Ta cisza jest przerażająca, dźwięczy mi w uszach".

Tekst byłej minister Anny Fotygi widnieje pod apelem o niepodpisywanie polsko-rosyjskiego orędzia, jaki do przewodniczącego episkopatu abp. Józefa Michalika, skierowała prezes krajowego zarządu Stowarzyszenia Blogmedia24 z siedzibą w Olsztynie, Elżbieta Schmidt. Apel wskazuje m.in., że dzisiejszy stan stosunków polsko-rosyjskich "nie spełnia warunków pojednania". Jego treść zamieszczona na portalu niezależna.pl, dotychczas podpisało zaledwie 81 osób.

Olsztyńskie Stowarzyszenie Blogmedia24 zajmuje się – zgodnie ze statutem - inicjowaniem i wspieraniem przedsięwzięć związanych z budową społeczeństwa obywatelskiego poprzez "informowanie, wymianę opinii i kreowanie aktywnych postaw wobec spraw związanych z praworządnością, sprawiedliwością społeczną, prawami człowieka, wolnością słowa i sumienia".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Pitol
  • Pitol
  • 20.08.2012 12:07

> "Komu służy to pojednanie? Dlaczego, choć to ważne wydarzenie, nikt nie zabiera głosu? Milczą historycy, religioznawcy, milczy laikat. Ta cisza jest przerażająca, dźwięczy mi w uszach".

..Bo może w powyższym stwierdzeniu jest błąd logiczny w założeniu, że "to ważne wydarzenie"? Wielu "milczy" bo naprawdę w rzeczywistości nic to nie znaczy i niczego nie zmienia...

Komentarz został ukrytyrozwiń
chech
  • chech
  • 09.08.2012 16:53

Pękam ze śmiechu ,,Część kleru, nie cierpi Rosjan" Ten sam kler uczy nas jak wybaczać - żenada. Tajne anonimowe głosowania - cyrk. Oni po prostu nie potrafią żyć we współczesnym świecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janek Kowalski
  • Janek Kowalski
  • 08.08.2012 14:54

Informuję niedouczonych że w 1939 roku na Polskę napadli najpierw Niemcy a póżniej Rosjanie. Kler Polski w słynnym liście przepraszał niemców nie wiem za co?,a teraz zastanawia się jak przypodobać się Ruskim!
Pytam za panowania kogo stosunki między katolicyzmem, a prawosławiem były najgorsze w dziejach ludzkośći?

Komentarz został ukrytyrozwiń
doPISek
  • doPISek
  • 07.08.2012 18:58

Andzia Fotyga , przeżarta rusofobią ma dyktować co mają robić duchowni ? Von politycy od kościoła .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.