Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9239 miejsce

Pojedynek z tarczycą

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-04-15 08:31

- Nadmiar lub niedobór hormonów tarczycy rzutuje na czynność układu nerwowego, krążenia, przewodu pokarmowego, układu krwiotwórczego i rozrodczego. Zaburzeniom czynności tarczycy – zarówno pod postacią nadczynności, jak i niedoczynności – towarzyszą mnogie somatyczne i psychiczne dolegliwości i zaburzenia... - z dr n. med. Heleną Jastrzębską, adiunktem Kliniki Endokrynologii CMKP w Warszawie, rozmawia Marek Różycki jr.

Tarczyca / Fot. Tarczyca - Wikipedia- Dlaczego tarczyca jest tak bardzo ważna dla zdrowia psychicznego i fizycznego człowieka?
- Tarczyca jest gruczołem dokrewnym, to znaczy produkującym hormony, które dostają się do krwiobiegu i docierają do wszystkich komórek ustroju. Działają na specyficzne receptory komórkowe. Gruczoł tarczowy wydziela głównie tyroksynę (T4) oraz niewielkie ilości trójjodotyroniny (T3). Hormonem aktywnym metabolicznie jest T3 i w wielu tkankach – wątroba, nerki, mięśnie – dokonuje się przemiana T4 do T3. Hormony tarczycy wpływają na procesy wzrostu tkanek, rozwój centralnego układu nerwowego, dojrzewanie układu kostnego, pobudzają przemianę węglowodorów, tłuszczów i białek; regulują przemianę wapnia, transport wody i jonów; wpływają na podstawową przemianę materii i temperaturę ciała. Są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu, głównie dla rozwoju jego mózgu. Brak hormonów tarczycy w życiu płodowym powoduje ciężkie upośledzenie rozwoju mózgu. Nadmiar lub niedobór hormonów tarczycy rzutuje na czynność układu nerwowego, krążenia, przewodu pokarmowego, układu krwiotwórczego i rozrodczego. Zaburzeniom czynności tarczycy – zarówno pod postacią nadczynności, jak i niedoczynności – towarzyszą mnogie somatyczne i psychiczne dolegliwości i zaburzenia.

Czy trudno lekarzowi – niespecjaliście zdiagnozować chorobę tarczycy i jakie są popełniane najczęstsze błędy w diagnozowaniu?
- Diagnostyką i leczeniem chorób tarczycy zajmuje się specjalista endokrynolog (gałąź endokrynologii zajmująca się chorobami tarczycy to tyreologia, stąd lekarz endokrynolog z tej dziedziny – to tyreolog). Wstępne badanie endokrynologiczne to – jak zawsze – badanie lekarskie uwzględniające wywiad, czyli informację od chorego lub rodziny i badanie podmiotowe. Wynikają z tego wskazania do wdrożenia szczegółowej diagnostyki. Może ona obejmować oznaczenie hormonów T3, T4 i TSH w surowicy (TSH – hormon przysadkowy regulujący czynność tarczycy), przeciwciał przeciwtarczycowych, badanie ultrasonograficzne tarczycy, scyntygrafię (mapę) tarczycy, biopsję cienkoigłową, badanie radiologiczne klatki piersiowej i szyi celowane na tarczycę, badanie EKG, stężenie wapnia i fosforu w surowicy oraz zasięgnięcie konsultacji laryngologicznej, celem uzyskania informacji o ruchomości strun głosowych. Lekarz endokrynolog decyduje o zakresie i ilości niezbędnych badań u poszczególnych chorych. Znaczy to, że badania zalecane są w sposób celowany dla ustalenia rozpoznania i wdrożenia leczenia. Odpowiadając wprost na pytanie, czy może to zrobić także niespecjalista – prawdopodobnie tak, jeżeli posiadł dostateczną wiedzę i doświadczenie, dysponuje odpowiednim zapleczem diagnostycznym. Najczęstszy błąd popełniają nie lekarze, ale pacjenci, którzy podejrzewając u siebie chorobę tarczycy, wykonują w dostępnych placówkach szereg badań specjalistycznych. Zgłaszają się z wynikami badań, często bardzo kosztownych, na które trzeba było długo czekać, a które nie są jednak decydujące dla ustalenia rozpoznania i wdrożenia leczenia. Odbywają następnie celowaną diagnostykę. Pomnaża to koszty i opóźnia właściwe leczenie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (43):

Sortuj komentarze:

Dziekuje szanowny Marku, szperalam po internecie i znalazlam..Fantastyczny precyzyjny wywiad dlamnie-dotyczy to mnie..jestem w trakcje badan tarczycowych (mam guzki).Dziekuje i pozdrawiam serdecznie,zycze milego dnia Ewa z Kaliforni

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.05.2009 22:12

ciekawy, rzeczowy, konkretny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje hormony mówią PLUS :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.04.2009 12:41

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy temat - dobrze opracowany i jak zwykle dopracowany. Wiedzy nigdy za dużo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sorry, przez pomyłkę kliknęłam nie na ta rączkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.04.2009 21:16

.....i poparłaś swoją ocenę minusem..... -:) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawa za świetny wywiad:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.04.2009 18:11

Ginekolog amator, panie..... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hormonalny plus pozytywnego myślenia, które zawsze wprowadza pogodny nastrój, wspomagając leczenie w każdej chorobie - wzmacnia siłę odporności i buduje silne konstrukcje relacji międzyludzkich, kiedy natura tarczycy bywa przewrotna.
Odnoszę wrażenie, że to jeden z trudniejszych wywiadów dla humanisty, jakim jest dziennikarz, ponieważ wymaga zgłębienia specjalistycznej terminologii medycznej.
Powyższy wywiad przeczytałam z bardzo dużym zainteresowaniem.
Ze względu na mnogość dolegliwości somatycznych i psychicznych, jakie wywołują zaburzenia tarczycy - informacje przedstawione w wywiadzie uznaję za bardzo ważne, ponieważ w codziennym życiu chyba bardzo mało uświadamiamy sobie, że na poczucie komfortu psychicznego tak znaczący wpływ może mieć tarczyca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.