Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14844 miejsce

Pojedynek z tarczycą

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-04-15 08:31

- Nadmiar lub niedobór hormonów tarczycy rzutuje na czynność układu nerwowego, krążenia, przewodu pokarmowego, układu krwiotwórczego i rozrodczego. Zaburzeniom czynności tarczycy – zarówno pod postacią nadczynności, jak i niedoczynności – towarzyszą mnogie somatyczne i psychiczne dolegliwości i zaburzenia... - z dr n. med. Heleną Jastrzębską, adiunktem Kliniki Endokrynologii CMKP w Warszawie, rozmawia Marek Różycki jr.

Tarczyca / Fot. Tarczyca - Wikipedia- Dlaczego tarczyca jest tak bardzo ważna dla zdrowia psychicznego i fizycznego człowieka?
- Tarczyca jest gruczołem dokrewnym, to znaczy produkującym hormony, które dostają się do krwiobiegu i docierają do wszystkich komórek ustroju. Działają na specyficzne receptory komórkowe. Gruczoł tarczowy wydziela głównie tyroksynę (T4) oraz niewielkie ilości trójjodotyroniny (T3). Hormonem aktywnym metabolicznie jest T3 i w wielu tkankach – wątroba, nerki, mięśnie – dokonuje się przemiana T4 do T3. Hormony tarczycy wpływają na procesy wzrostu tkanek, rozwój centralnego układu nerwowego, dojrzewanie układu kostnego, pobudzają przemianę węglowodorów, tłuszczów i białek; regulują przemianę wapnia, transport wody i jonów; wpływają na podstawową przemianę materii i temperaturę ciała. Są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu, głównie dla rozwoju jego mózgu. Brak hormonów tarczycy w życiu płodowym powoduje ciężkie upośledzenie rozwoju mózgu. Nadmiar lub niedobór hormonów tarczycy rzutuje na czynność układu nerwowego, krążenia, przewodu pokarmowego, układu krwiotwórczego i rozrodczego. Zaburzeniom czynności tarczycy – zarówno pod postacią nadczynności, jak i niedoczynności – towarzyszą mnogie somatyczne i psychiczne dolegliwości i zaburzenia.

Czy trudno lekarzowi – niespecjaliście zdiagnozować chorobę tarczycy i jakie są popełniane najczęstsze błędy w diagnozowaniu?
- Diagnostyką i leczeniem chorób tarczycy zajmuje się specjalista endokrynolog (gałąź endokrynologii zajmująca się chorobami tarczycy to tyreologia, stąd lekarz endokrynolog z tej dziedziny – to tyreolog). Wstępne badanie endokrynologiczne to – jak zawsze – badanie lekarskie uwzględniające wywiad, czyli informację od chorego lub rodziny i badanie podmiotowe. Wynikają z tego wskazania do wdrożenia szczegółowej diagnostyki. Może ona obejmować oznaczenie hormonów T3, T4 i TSH w surowicy (TSH – hormon przysadkowy regulujący czynność tarczycy), przeciwciał przeciwtarczycowych, badanie ultrasonograficzne tarczycy, scyntygrafię (mapę) tarczycy, biopsję cienkoigłową, badanie radiologiczne klatki piersiowej i szyi celowane na tarczycę, badanie EKG, stężenie wapnia i fosforu w surowicy oraz zasięgnięcie konsultacji laryngologicznej, celem uzyskania informacji o ruchomości strun głosowych. Lekarz endokrynolog decyduje o zakresie i ilości niezbędnych badań u poszczególnych chorych. Znaczy to, że badania zalecane są w sposób celowany dla ustalenia rozpoznania i wdrożenia leczenia. Odpowiadając wprost na pytanie, czy może to zrobić także niespecjalista – prawdopodobnie tak, jeżeli posiadł dostateczną wiedzę i doświadczenie, dysponuje odpowiednim zapleczem diagnostycznym. Najczęstszy błąd popełniają nie lekarze, ale pacjenci, którzy podejrzewając u siebie chorobę tarczycy, wykonują w dostępnych placówkach szereg badań specjalistycznych. Zgłaszają się z wynikami badań, często bardzo kosztownych, na które trzeba było długo czekać, a które nie są jednak decydujące dla ustalenia rozpoznania i wdrożenia leczenia. Odbywają następnie celowaną diagnostykę. Pomnaża to koszty i opóźnia właściwe leczenie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (43):

Sortuj komentarze:

Dziekuje szanowny Marku, szperalam po internecie i znalazlam..Fantastyczny precyzyjny wywiad dlamnie-dotyczy to mnie..jestem w trakcje badan tarczycowych (mam guzki).Dziekuje i pozdrawiam serdecznie,zycze milego dnia Ewa z Kaliforni

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.05.2009 22:12

ciekawy, rzeczowy, konkretny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje hormony mówią PLUS :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.04.2009 12:41

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy temat - dobrze opracowany i jak zwykle dopracowany. Wiedzy nigdy za dużo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sorry, przez pomyłkę kliknęłam nie na ta rączkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.04.2009 21:16

.....i poparłaś swoją ocenę minusem..... -:) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawa za świetny wywiad:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.04.2009 18:11

Ginekolog amator, panie..... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hormonalny plus pozytywnego myślenia, które zawsze wprowadza pogodny nastrój, wspomagając leczenie w każdej chorobie - wzmacnia siłę odporności i buduje silne konstrukcje relacji międzyludzkich, kiedy natura tarczycy bywa przewrotna.
Odnoszę wrażenie, że to jeden z trudniejszych wywiadów dla humanisty, jakim jest dziennikarz, ponieważ wymaga zgłębienia specjalistycznej terminologii medycznej.
Powyższy wywiad przeczytałam z bardzo dużym zainteresowaniem.
Ze względu na mnogość dolegliwości somatycznych i psychicznych, jakie wywołują zaburzenia tarczycy - informacje przedstawione w wywiadzie uznaję za bardzo ważne, ponieważ w codziennym życiu chyba bardzo mało uświadamiamy sobie, że na poczucie komfortu psychicznego tak znaczący wpływ może mieć tarczyca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.