Facebook Google+ Twitter

Pokaz filmów podczas XI Dni Kultury Chrześcijańskiej

W niedzielę rozpoczęły się XI Dni Kultury Chrześcijańskiej w Sieradzu. Na cykl imprez składa się m.in. przegląd filmowy.

Plakat XI Dni Kultury Chrześcijańskich w Sieradzu / Fot. Zbigniew Nastarowicz18 listopada można było obejrzeć w parafii Wszystkich Świętych premierowy film pt. "Fara - Matka Sieradzkich Kościołów". Opowiada on o podjętych w ostatnim czasie pracach remontowych na tym obiekcie. Ukazuje pierwszy kościół w Sieradzu jako rzeczywistą "Matkę kościołów" od początku jej istnienia. W filmie można usłyszeć wypowiedzi proboszcza parafii ks prałata dr. Mariana Bronikowskiego oraz historyków i konserwatora zabytków.

Projekcja cieszyła się dużym powodzeniem. Jacek Walczak, prezydent miasta Sieradza, po premierze powiedział, że to pierwszy film o tej świątyni, ale za razem bardzo mu bliski. W tej świątyni bowiem był chrzczony oraz zawierał związek małżeński. Ciepło wypowiedział się również ks Andrzej Ziemieśkiewicz który, nazwał to dzieło naszych wspólnych rąk i, że bez nas tego filmu by nie było. Na słowa uznania zasługuje reżyser Marcin Mikołajczyk który, odważnie stawił czoła powierzonemu mu zadaniu.

Siostry Urszulanki. Ojciec jednej z nich brał udział w walce o Warszawę. / Fot. Zbigniew NastarowiczWczoraj w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sieradzu przy ul. Mickiewicza 4 wyświetlono dokumentalny film historyczny pt. "Cud nad Wisłą" w reż. Krzysztofa Nowaka-Tyszowieckiego. Film zajął pierwsze miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich w Niepokalanowie w 2006 r.

Przedstawia on dramatyczne wydarzenia z sierpnia 1920 r. kiedy to bolszewicy chcieli dokonać najazdu na Warszawę. Wówczas oddziały Wojska Polskiego pod dowództwem Józefa Piłsudskiego rozgromiły armię bolszewicką na przedpolach Warszawy. Film jest zrobiony z materiałów dokumentalnych dlatego jest czarno-biały. Aby zachować powagę tych wydarzeń jest on w formie filmu niemego, są tylko krótkie napisy.

- To było coś niesamowitego - powiedziała jedna z sióstr Urszulanek która wraz z innymi siostrami ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek w Sieradzu, oglądała film.

Dla wielu starszych widzów było to przypomnienie dni kiedy ich rodzice walczyli o niepodległość Polski. Prócz słuchaczy CKU na projekcji byli również mieszkańcy Sieradza. Wszystkich przywitał Marcin Kluczyński z "Civitas Christiana", który nakreślił postać reżysera oraz przybliżył ideę powstania filmu.

Kolejny przegląd filmowy już za rok podczas XII Dni Kultury Chrześcijańskich w Sieradzu. Słuchacze CKU oraz mieszkańcy miasta. / Fot. Zbigniew Nastarowicz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.