Facebook Google+ Twitter

Pokaz filmów Themersonów w Lublinie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-10-17 15:39

Wczoraj w lubelskim Wojewódzkim Ośrodku Kultury odbyła się retrospekcja twórczości filmowej Franciszki i Stefana Themersonów. Widzowie mogli obejrzeć ich zachowane, przedwojenne dzieła.

Plakat imprezy. / Fot. Marek SzymaniakTwórczość artystyczna, w tym kinematograficzna Themersonów w latach 30. miała wielki wpływ na sztukę i filozofię awangardy wschodniej Europy. Ich dzieła odbijały coś z formy i idei dadaizmu – kierunku artystycznego w latach 1915-1924. Odrzucał on wszelki rygor na rzecz swobodnych skojarzeń i absurdalnego dowcipu. To, co wyróżniało Themersonów podczas ich całego życia, to wierne wykorzystywanie w sztuce idei konstruktywizmu - łączenie w ich dziełach sztuki, nauki i wiedzy technicznej. Para artystów tworzyła w wielu dziedzinach sztuki. Themersonowie, poza tworzeniem kina awangardowego w międzywojennej Polsce, także fotografowali, zajmowali się literaturą, grafiką prowadzili też swoje wydawnictwo.

Themersonowie pomiędzy rokiem 1930, kiedy powstał obraz "Apteka" a 1945, kiedy to nakręcili ostatni wspólny film "Oko i ucho", stworzyli siedem krótkich produkcji, w tym dwa na emigracji w Wielkiej Brytanii. Zarówno za granicą jak i w Polsce początkowo ich awangardowe dzieła były źle odbierane. Twórczość Themersonów została doceniona i dostrzeżona dopiero w ostatnich dekadach XX wieku. Dziś moją oni swoje miejsce w historii niezależnego kina europejskiego obok takich twórców, jak Hans Richter, Man Ray czy Luis Bunuel.

Ponadto zgromadzona publiczność miała szansę zobaczyć film dokumentalny Tomasza Poboga-Malinowskiego "Franciszka&Stefan" z 1975 roku, a także rekonstrukcje dzieł zniszczonych: "Europy II" (1988) i "Apteki" Piotra Zarębskiego.

Zaprezentowane filmy:
- "Przygoda Człowieka Poczciwego" - 1937
- "Calling Mr. Smith" - 1943
- "The Eye & The Ear" - 1945
- "Franciszka i Stefan" - film dokumentalny T. Poboga-Malinowskiego - 1975
- "Europa II" - Piotr Zarębski - 1988
- "Apteka" - Bruce Czeczeński - 2001

Wszystkie filmy w czwartkowy wieczór widzowie mogli obejrzeć w ramach projektu SZUM realizowanego przy wsparciu Urzędu Miasta Lublin.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Świetnie! Mam nadzieję, że podobne pokazy będą realizowane w innych miastach. Twórczość Themersonów nie jest zbyt dobrze znana, a szkoda...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.