Facebook Google+ Twitter

Pokaz filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" w Kongresie USA

Uroczysty pokaz filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei" w Kongresie USA w Waszyngtonie odbędzie się 4 grudnia. Na premierze będzie Lech Wałęsa i amerykańscy parlamentarzyści.

Wałęsa, człowiek z nadziei / Fot. Plakat filmu Uroczysta premiera filmu Wajdy o Lechu Wałęsie w Kongresie USA w Waszyngtonie miała się odbyć 8 października, jednak nie doszło do niej na skutek paraliżu budżetowego Stanów Zjednoczonych. W związku z zamknięciem niektórych obiektów publicznych, w tym Audytorium Kongresu, projekcja została odwołana. Dojdzie do niej z miesięcznym opóźnieniem 4 grudnia, a uczestniczyć w niej będzie na zasadach honorowego gościa pierwowzór głównego bohatera, Lech Wałęsa, powracający do tego miejsca po 24 latach, o czym przypomina końcowa scena filmu. Tu w 1989 roku jako prezydent RP wygłosił swe słynne przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu USA, zaczynające się od słów: "My naród... (We people...)"Pokaz filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei" jest zorganizowany przez senacką Grupę Parlamentarną ds. Polski (Polish Caucus) oraz ambasadę RP w Waszyngtonie. Przed projekcją odbędzie się dyskusja z udziałem Wałęsy, którą poprowadzi były senator Christopher Dodd, obecnie przewodniczący MPAA (Motion Picture Association of America), stowarzyszenia amerykańskich studiów filmowych. Spotkanie otworzą natomiast wspólnie demokratyczna senator Barbara Mikulski, współprzewodnicząca senackiej Grupy Parlamentarnej ds. Polski oraz polski ambasador w USA Ryszard Schnepf.

Biograficzny film o laureacie Pokojowej Nagrody Nobla zostanie pokazany w Audytorium Kongresu USA wieczorem w środę 4 grudnia. Senator Barbara Mikulski zapowiedziała, że wydarzeniu nadaje historyczna rangę: "Będę miała zaszczyt powitać Lecha Wałęsę z powrotem na Kapitolu. Kiedy Lech Wałęsa przeskoczył przez mur w Stoczni Gdańskiej, zabrał ze sobą cały świat. Solidarność przyniosła nadzieję i demokrację w Polsce i była inspiracją dla wielu ludzi na całym świecie, w tym Amerykanów z Polski w moim rodzinnym mieście Baltimore".

Na uroczystą prezentację filmu zostali zaproszeni członkowie Senatu i Izby Reprezentantów, a także m.in. Amerykanie, którzy odegrali znaczącą rolę we wspieraniu Solidarności. W spotkaniu uczestniczyć będzie też aktor, który wcielił się w Wałęsę, czyli Robert Więckiewicz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Właśnie wróciłam z Polski i udało mi się zobaczyć ten film. Jako że jestem osobą z "tamtych czasów", uważam, że jest dobrze zrobiony, bez przerysowania Wałęsy a gra aktorów wyśmienita.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.