Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11204 miejsce

Pokaż klasę na parkiecie

Od czasu pojawienia się w Polsce "Tańca z gwiazdami" wzrosło zainteresowanie tą dyscypliną sportu. Tancerze, uczestniczący w konkursie, reprezentują różne klasy taneczne. Dla większości osób, nawet dla tancerzy stylów innych niż taniec towarzyski (np. salsa, street dance), kwestia klas tanecznych pozostaje zagadką.

Czym są klasy taneczne?
Klasa taneczna to symboliczne odznaczenie dla tancerza lub tancerki, określające stopień ich zaawansowania i umiejętności w sportowym tańcu towarzyskim, które zdobywają na punktowanych turniejach tańca, tańcząc w parze.

Rodzaje klas tanecznych
Klasa taneczna E – najniższa klasa, którą para tancerzy otrzymuje automatycznie, biorąc udział w pierwszym turnieju. Od tej chwili tańczą w klasie E, w odpowiedniej kategorii wiekowej, w kombinacji. Aby przejść do wyższej klasy, para musi nazbierać 150 punktów oraz trzy pudła.

Klasa taneczna D – po spełnieniu obu powyższych warunków pierwszy turniej, w którym startuje para, rozpoczyna nowy cykl zbierania punktów. Rywalizacja odbywa się na tych samych zasadach, co w klasie E. Para tańczy kombinację, natomiast poprzeczka zostaje trochę podniesiona. Aby awansować do wyższej klasy, para musi zdobyć 200 punktów oraz pięć pudeł.

Klasa taneczna C – w tej klasie panują trochę inne zasady. Do przejścia poziom wyżej wymagane jest 200 punktów oraz sześć pudeł. Ale uwaga: dotyczy to tylko jednego stylu. Od klasy C bowiem pary tańczą już nie w kombinacji, tylko w stylach. W każdym z nich dochodzi po jednym tańcu: w LA – paso doble, w ST – fokstrot. Można wybrać jeden styl lub oba jednocześnie, jednak są one punktowane oddzielnie. Wiąże się to z podwójnym startem i podwójną opłatą.

Klasa taneczna B – bardzo wysoka klasa. Nadal tańczy się oddzielnie ST i LA, do wyboru lub obydwa. Choreografie wychodzą tu już poza figury podstawowe, zaczyna się naprawdę ciężka praca wymagająca dużego zaangażowania i sprawności. Do awansu potrzebne jest zdobycie ośmiu pudeł. Dla osłody jednak para ma możliwość błyszczenia na parkiecie. Partnerki w końcu mogą mieć zdobione stroje – cekiny, pióra, kryształki – jest w czym wybierać.

Klasa taneczna A – klasa mistrzów, dla najlepszych. Jeszcze większe skomplikowanie i zaawansowanie choreografii, jeszcze większe wymagania – by przejść do wyższej klasy trzeba zdobyć dziesięć pudeł. Ale gdy to się uda, para przechodzi do klasy S, która...

Klasa taneczna S – jest najwyższą, mistrzowską, międzynarodową klasą taneczną. Niewielu tancerzom udaje się ją zdobyć. W tej klasie można już „tylko” gromadzić puchary za wygrane mistrzostwa. Więcej osiągnąć się nie da. :)

Uwaga: awans z klasy do klasy odbywa się szczeblowo, nie można „przeskoczyć” z klasy np. D do B. Kolejne stopnie w tej drabince to E-D-C-B-A-S.

Tańczyć każdy może
A co, jeśli ktoś nie ma ochoty lub predyspozycji do traktowania tańca towarzyskiego na sportowo, a jednocześnie chciałby porównać swoje umiejętności z innymi? Dla takich osób są turnieje w kategorii hobby. Nie zdobywa się na nich żadnych klas tanecznych, tańczy się dla przyjemności, a jednocześnie istnieje możliwość zmierzenia się z innymi parami, które mają takie samo podejście do tańca. Zastrzeżenie jest jedno – w kategorii hobby nie mogą brać udziału pary sportowe (takie, które wpierw tańczyły sportowo, a teraz chciałyby brać udział w turniejach hobby). Warto, Drodzy Państwo, warto próbować – rywalizacja zwiększa motywację do doskonalenia się w tej pięknej dyscyplinie!

Słowniczek
*cekiny - oraz pióra, kryształy i inne ozdobniki są zabronione w klasach E, D i C. Stroje zdobione można mieć dopiero od klasy B.

*kombinacja - łączna punktacja tańców standardowych i latynoamerykańskich. Tańczona w klasach E i D. W młodszych grupach wiekowych jest to kombinacja 6T (walc angielski, walc wiedeński, quickstep, samba, cza cza, jive), w starszych kombinacja 8T (dodatkowo tango i rumba). Punkty za wszystkie tańce są sumowane bez podziału na style.

*opłata startowa - opłata wnoszona przez każdą osobę przed startem w turnieju.

*pudło - w potocznym języku tancerzy „zdobyć pudło” to po prostu „stanąć na podium”. Nie ma znaczenia czy para zajmuje pierwsze, drugie czy trzecie miejsce. Jedyną różnicą jest ilość punktów przyznawanych za poszczególną lokatę. W zależności od klasy, poza odpowiednią ilością punktów, do awansu wymagana jest również konkretna ilość pudeł do zdobycia – czyli para musi stanąć na podium od 3 do 10 razy w zależności od klasy.

*punkty - jeśli tancerze staną na podium nawet większą ilość razy, niż wymagana do awansu, nie uzyskają go, jeśli nie osiągną wymaganego pułapu punktów do zdobycia. Punkty są przyznawane za start w turnieju, za ilość pokonanych par oraz w przypadku zajęcia miejsca na podium dodatkowo również za to.

*styl - od klasy C pary tańczą już nie w kombinacji, tylko w stylach. Pierwszy z nich to Standard (ST), w którym tańczy się tylko tańce standardowe w kolejności: walc angielski, tango, walc wiedeński, fokstrot, quickstep. Drugi z nich to Latin (LA), w którym tańczy się tylko tańce latynoamerykańskie w kolejności: samba, cza cza, rumba, paso doble, jive. Można rozwijać się tylko w jednym stylu lub w obydwu jednocześnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pokazano w Nowogardzie: <a href="link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.