Facebook Google+ Twitter

Pokaz „Podziemnego Państwa Kobiet” w Klubie Krytyki Politycznej

W Polsce od 1993 roku obowiązuje tzw. ustawa antyaborcyjna, na mocy której przerywanie ciąży z przyczyn społecznych jest zakazane. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna...

Jeżeli kobieta chce przerwać ciążę, zrobi to. Nie przeszkodzi jej w tym nawet najbardziej restrykcyjne prawo. Film „Podziemne państwo kobiet” to obraz polskiej rzeczywistości, w której ustawa antyaborcyjna funkcjonuje tylko na papierze. Po raz pierwszy w Polsce na publiczną opowieść o osobistym doświadczeniu zdecydowały się kobiety, które dokonały nielegalnej aborcji. Ich głos sprowadza się do jednego: do oskarżenia społeczeństwa o hipokryzję, wyrażającą się akceptowaniem ustawy, która nie działa.

W Polsce od 1993 roku obowiązuje tzw. ustawa antyaborcyjna, na mocy której przerywanie ciąży z przyczyn społecznych jest zakazane. Tymczasem liczba aborcji dokonywanych w Polsce nielegalnie jest szacowana nawet na 200 tysięcy rocznie. Dostęp do bezpiecznego zabiegu przerwania ciąży jest w dużej mierze kwestią pieniędzy.

Wyrzucenie z gabinetu na wpół przytomnej pacjentki, rozmowy telefoniczne, w których zamiast o „aborcję” pyta się o „wywoływanie miesiączki”, lęk i duże pieniądze. Autorki „Podziemnego państwa kobiet”, Anna Zdrojewska i Claudia Snochowska-Gonzalez, w swoim filmie nie tylko rekonstruują fakty dotyczące mechanizmu działania podziemia aborcyjnego, lecz przede wszystkim oddają głos ośmiu kobietom, które odpowiedziały na ich apel i odważyły się opowiedzieć o swoich przeżyciach. Kobiety te - w różnym wieku, o różnym statusie społecznym i sytuacji życiowej - przerywają tym samym „milczenie owieczek”, czyli stan zbiorowego zastraszenia zdiagnozowany przez Kazimierę Szczukę w książce o tym właśnie tytule.

Mimo tak częstych nielegalnych zabiegów przerywania ciąży nie rodzi się w Polsce ruch dążący do zmiany prawa. „Handlarze i ruch oporu to zupełnie różne postawy” – mówi w filmie Katarzyna Bratkowska. Dlaczego tak trudno o zmianę? Autorki filmu próbują odpowiedzieć na to pytanie, cofając się do rzeczywistości z początków lat 90. i odsłaniając bezsilność ruchu obywatelskiego wobec politycznych targów. O komentarze zwracają się do czołowych polskich działaczek ruchu pro-choice, reprezentantek różnych generacji: Wandy Nowickiej, Ewy Dąbrowskiej-Szulc, Marii Jaszczuk i wielu innych.

„Zajęłyśmy się problemem odmawiania kobietom prawa do decyzji, ponieważ chcemy, by żyły jako wolne, pełnoprawne obywatelki w społeczeństwie, w którym mają możliwość podejmowania autonomicznych decyzji dotyczących kształtu swojego życia. Tylko ta droga doprowadzi do sytuacji, w której na świat będą przychodziły chciane, kochane, a tym samym szczęśliwe dzieci.” – mówią auhttp://www.youtube.com/watch?v=-A55xLMVfhEtorki filmu.

" Film
ma stać się słyszalnym głosem za prawem kobiet do podejmowania decyzji o swoim życiu.” – deklarują reżyserki - „Liczymy na otwarcie publicznej debaty, w czasie której wyłoni się ruch obywatelski działający na rzecz zmiany ustawy. Wierzymy, że ludzie o różnych światopoglądach mogą być zgodni w tej jednej kwestii – obecne prawo nie rozwiązuje żadnego problemu.’”

Autorki filmu:

Anna Zdrojewska
Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowych Gender Studies. Przebywała na stypendium w Amsterdamie. Obecnie pracuje nad doktoratem poświęconym macierzyństwu. Redagowała portale internetowe dla organizacji pozarządowych, pracowała w kulturalnej telewizji i publikowała artykuły w prasie. Członkini Porozumienia Kobiet, wcześniej Radykalna Czirliderka. Córka Anity, siostra Jagody i mama Bronki. Ma męża muzyka i cztery koty. 

Claudia Snochowska-Gonzalez
Kulturoznawczyni, w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW przygotowuje doktorat o przedstawieniach płci i narodu we współczesnej literaturze polskiej. Członkini Archiwum Etnograficznego. Współpracowała z organizacjami feministycznymi w Warszawie i w Poznaniu. 1/3 hip-hopowego zespołu Duldung na urlopie. Pracowała w TVP i TVP Kultura, odbyła staż w niemieckiej telewizji ZDF i prowadziła feministyczną wideo-kronikę. Publikuje artykuły w książkach i czasopismach.

Zapraszamy na pokaz 20 listopada br. do kawiarni Mamma Mia przy ul. 3 Maja 23. Godz. 17.00.

Wstęp wolny!
Klub KP we Włocławku

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.