Facebook Google+ Twitter

Pokaz specjalny "Syna Szawła" i rozmowa z Jerzym Walczakiem

25 lutego w warszawskim kinie Muranów odbędzie się specjalny pokaz węgierskiego filmu "Syn Szawła" w reżyserii László Nemesa, w którym jedną z głównych ról zagrał Jerzy Walczak, aktor Teatru Żydowskiego w Warszawie.

kadr z filmu / Fot. materiały prasowePrzed projekcją filmu, o godz. 15.30, odbędzie się spotkanie z Jerzym Walczakiem, które poprowadzi Weronika Wawrzkowicz.

- Pomyślałem, że udział w tym filmie może zmienić coś w moim własnym życiu, spowoduje, że zacznę inaczej myśleć - wspomina w rozmowie z PAP aktor Jerzy Walczak, który zagrał w nagrodzonym Złotym Globem i nominowanym do Oscara filmie rolę rabina Frankla. Początkowo aktor rozważał rezygnację z udziału w produkcji, gdy na jednym ze spotkań z reżyserem dowiedział się, że będzie to film skoncentrowany na ludziach z Sonderkommando, czyli obsługujących komory gazowe i krematoria w obozach koncentracyjnych.

Jerzy Walczak / Fot. Teatr Żydowski- Wyobrażenie o Sonderkommando wyniosłem z domu. Była to opinia negatywna. W moim rodzinnym domu panował kult Hannah Arendt, która uważała, że członkowie Sonderkommanda są współwinni temu, co się działo w Auschwitz - powiedział Walczak. Aktor przyznał, że praca nad tym filmem odebrała mu prawo do oceny postaw tamtych ludzi, gdyż dzisiaj nie mamy narzędzi, za pomocą których tej oceny moglibyśmy dokonać. Film ma również wymiar pozytywny ukazuje człowieka starającego się zachować godność i szacunek do drugiej osoby, pomimo ekstremalnych warunków. - Mimo mroku tej historii, widzę w niej coś takiego: światełko człowieczeństwa i humanitaryzmu. To jest dla mnie bardzo ważne w tym filmie - podsumował aktor.

Jerzy Walczak / Fot. Teatr ŻydowskiPo projekcji organizatorzy zapraszają na godz. 18 do Żydowskiego Instytutu Historycznego na "Czwartek na Tłomackiem" i dyskusję na temat "Syna Szawła". O filmie rozmawiać będą: krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski, Paweł Sawicki z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz profesor Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. Spotkanie poprowadzi Anna Kaplińska.


Więcej informacji tutaj.


"Syn Szawła" - pokaz specjalny i rozmowa
25 lutego, g. 15.30
kino Muranów
Warszawa, ul. Andersa 5
bilety: 17 i 15 zł

"Czwartek na Tłomackiem" - dyskusja na temat filmu
25 lutego, g. 18
Żydowski Instytut Historyczny
Warszawa, ul. Tłomackie 3/5

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.