Facebook Google+ Twitter

Pokaż, że umiesz się dzielić w Dzień Pustego Talerzyka

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-09-09 15:05

Dzień Pustego Talerzyka po raz kolejny przypomina, że w Polsce wciąż 160 tys. dzieci cierpi z powodu niedożywienia*. Aby temu zaradzić już dziś rusza Ogólnopolska Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem on-line!

Niedożywienie dzieci to fakt

W 41% klas w szkołach podstawowych są dzieci niedożywione lub wymagają dożywiania. Niezależnie czy przyczyną jest bieda czy zaniedbanie, wszystkie one czekają na pomoc. Stąd już po raz kolejny Banki Żywności (organizator Zbiórki) i Danone zbierają dla nich żywność. W tym roku by pomóc nie trzeba czekać do Zbiórki Żywności w sklepach (w dniach 3 i 4 października). Od dziś do końca października można kupować paczki z żywnością za 5, 10, 15 i 50 zł poprzez serwis charytatywni.allegro.pl/podzielsieposilkiem. Każda paczka to odpowiednio 3, 7, 8 lub 15 posiłków dla dzieci. Szczegóły można znaleźć na podzielsieposilkiem.pl/aktualności.

Pomagać może każdy

Nikt nie powinien przejść obojętnie obok głodnego dziecka i tej wrażliwości powinniśmy uczyć także nasze dzieci od najmłodszych lat. Nauka dzielenia się nie jest łatwa, dlatego organizatorzy Programu przygotowali dwa pomocne narzędzia. Do podzielenia się posiłkiem zachęca Ania Wendzikowska, dziennikarka, aktorka, pisarka. Napisaną przez siebie bajkę dla przedszkolaków przygotowała także w wersji audio (podzielsieposilkiem.pl/strefawiedzy). Na starsze dzieci czeka scenariusz lekcji (klasy 4-6 szkoły podstawowej). Prezentacja, komiks i film - elementy zaproponowanej lekcji – tłumaczą zjawisko niedożywienia, najważniejsze zasady właściwego żywienia i zachęcają do udziały w październikowej Zbiórce Żywności w ponad 3000 sklepach w całym kraju.

„Umiejętność dzielenia się – podobnie jak poczucie humoru – nie jest cechą wrodzoną i na wczesnych etapach życia dzieci po prostu nie wiedzą na czym ona polega. Wspaniale jeśli dorosły potrafi dać dziecku dobry przykład i uzmysłowić, że dzielenie się nie jest związane z utratą, co więcej, potrafi przynieść wiele radości i korzyści; uczy empatii, szacunku
i wdzięczności. Bajka o dzieleniu może w tym pomóc, będąc zachętą do wspólnego pomagania, w końcu z czynów płynie więcej nauki niż ze słów”
– powiedziała Alicja Niemierko Pająk, psycholog rodzinny, Fundacja Lepszy Rodzic.

Przepis na Pusty Talerzyk
W Polsce wciąż ponad 160 tysięcy dzieci w wieku szkolnym patrzy codziennie na pusty talerzyk, cierpiąc z powodu niedożywienia, aż 370 tys. najmłodszych nie odżywia się w sposób niezbędny do ich prawidłowego rozwoju*. Skutkuje to problemami ze zdrowiem m.in.: obniżeniem odporności organizmu, większą łamliwością kości, problemami z zębami, osłabieniem, apatią oraz problemami z koncentracją, nauką i kontaktami z rówieśnikami. Najbardziej wymowny jest jednak smutek w oczach dziecka, na który lekarstwem może być choćby jeden ciepły posiłek dziennie. W Dzień Pustego Talerzyka każdy może go zapewnić zgodnie z przepisem:

Przepis na PUSTY TALERZ
Czas: zbyt długi
Liczba porcji: 160 000
Składniki:
• 100 g obojętności
• 10 ml zabiegania
• 20g braku czasu
• szczypta bezczynności
Sposób przyrządzenia:
Krok 1. Naszykuj miskę i narzędzia
Krok 2. Zmieszaj wszystkie składniki
Krok 3. Dodać szczyptę niczego do smaku.


Przepis na PEŁNY TALERZ Podziel się Posiłkiem
Czas: zaledwie chwilka
Liczba porcji: zależna od wielkości chęci pomocy
Poziom trudności: łatwy
Składniki:
• łyżeczka dobrej woli i chęci pomocy
• szczypta życzliwości
• jedno konto na charytatywni.allegro.pl

Sposób przyrządzenia:
Przygotować wszystkie składniki, po czym dobrą wolę, chęć pomocy i szczyptę życzliwości połączyć ze sobą. Nagrzać komputer do temperatury równej empatii i chęci dzielenia się po czym wejść na stronę charytatywni.allegro.pl i zakupić paczkę o wartości 5, 10, 15 lub 50 zł. Doprawić do smaku jednym kliknięciem, a gotowe już danie nałożyć na jeden ze 160 tys. pustych talerzyków.

Organizator Zbiórki Żywności Podziel się Posiłkiem: Federacja Polskich Banków Żywności
Partner: Danone

*Badanie Millward Brown przeprowadzone w 2013 roku na zlecenie Danone i Banków Żywności, na reprezentacyjnej próbie wychowawców klas I-VI.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O programie Podziel się Posiłkiem

Od 11 lat program Podziel się Posiłkiem realizuje misję zmniejszenia poziomu niedożywienia wśród dzieci. Dzięki takim działaniom jak Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem czy Program Grantowy, do tej pory udało się przekazać ponad 14 000 000 posiłków najmłodszym Polakom. W tym roku akcję można wesprzeć również on-line poprzez serwis charytatywni.allegro.pl. Inicjatorem programu jest firma Danone, Partnerem Strategicznym i Organizatorem Zbiórek Żywności są Banki Żywności.

Bądź na bieżąco dzięki profilowi Podziel się Posiłkiem na Facebooku: www.facebook.com/PodzielsiePosilkiem. Więcej informacji o Programie Podziel się Posiłkiem znajdziesz na stronie internetowej www.podzielsieposilkiem.pl.
O Bankach Żywności

Federacja Polskich Banków Żywności jest organizacją pożytku publicznego (KRS 0000063599), której misją jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i niedożywieniu w Polsce. Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza 31 Banków Żywności działających na terenie całego kraju. Banki Żywności udzielają codziennej, bezpłatnej pomocy żywnościowej blisko 3 600 organizacjom i instytucjom społecznym, za pośrednictwem których trafia ona do 1 500 000 osób najbardziej potrzebujących. W 2013 roku Banki Żywności przekazały łącznie ponad 64 000 ton artykułów spożywczych. W Polsce 2,5 miliona osób, żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa, oznacza to, że na miesięczne utrzymanie mają mniej niż 519 zł. Jednocześnie 9 milionów ton żywności marnuje się. Federacja Polskich Banków Żywności działa po, to aby rozwiązywać ten paradoks. www.bankizywnosci.pl

O Danone
Firma Danone Sp. z o.o. jest obecna w Polsce 20 lat, posiada dwie fabryki: w Bieruniu oraz Warszawie. Jest liderem w branży świeżych produktów mlecznych. Misją firmy jest bycie najbardziej zaufaną, odpowiedzialną
i podnoszącą wartość życia marką żywieniową, wybieraną przez konsumentów każdego dnia. Firma od lat walczy z niedożywieniem dzieci w Polsce poprzez program Podziel się Posiłkiem i Partnerstwo dla Zdrowia (produkty Mleczny Start). Więcej www.danone.pl
(Joanna Majkowska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.