Facebook Google+ Twitter

Pokazać nieuchwytne! Arkadiusz Gola na wystawie we Francji

Współautorzy: Barbara Podgórska

Na początku lutego w Centrum Historii Górnictwa w Pas de Calais we Francji pokazano wystawę zdjęć "Górnicy stąd i skądinąd", ujmującą ostatnie półwiecze światowego górnictwa.

 / Fot. Arkadiusz Gola / Fot. Arkadiusz GolaFotografie zaprezentowało 25 najlepszych fotografów świata, zafascynowanych problematyką górniczą. Między innymi z USA, Chin, Brazylii, Indii, Maroka, Kuby, Boliwii, Niemiec Wśród nich był rudzianin z pochodzenia, Arkadiusz Gola.

Zanim prace Arkadiusza Goli dotarły do Francji, organizatorzy wystawy wypatrzyli je w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Zafascynowały ich niezwykle sugestywne postacie kobiet pracujących w rudzkich kopalniach. Zdjęcia swe Gola pstrykał przez kilka lat.

 / Fot. Arkadiusz GolaArkadiusz Gola jest kochłowiczaninem z urodzenia, obecnie mieszkającym w Zabrzu. Mając 13 lat zaczął chodzić do kolka fotograficznego. Obecne jest cenionym fotoreporterem prasowym, zdobywcą wielu nagród, uczestnikiem głośnych wystaw i konkursów, współtwórcą albumów, laureatem prestiżowych wyróżnień i tytułów.

Już kiedy zawarliśmy z nim znajomość w 2006 roku, lista jego dokonań była imponująca długa. Uzyskał m. in. II miejsce w Grand Press Foto w 2010 roku, I i II nagrodę w konkursie Polska Fotografia Prasowa, wyróżnienie w Newsreportaż, główną nagrodę w konkursie ekologicznym Bayera, II miejsce w prestiżowym konkursie BZ WBK Press Foto oraz tytuł Dziennikarza Roku 2003 "Dziennika Zachodniego". Studiując w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, obronił pracę licencjacka uznaną za najlepszą w 2009 roku. Jego fotogramy znajdują się w kilku muzeach śląskich.

W Rudzie Śląskiej zasłynął jako dokumentalista życia orzegowskich Romów oraz twórca niezapomnianych obrazów ocalających pamięć po Karmańskiem (Koloni Karola Emanuela), wielkiej osadzie robotniczej, którą unicestwiła nieomal bez śladu budowa Drogowej Trasy Średnicowej.
 / Fot. Arkadiusz Gola / Fot. Arkadiusz Gola / Fot. Arkadiusz Gola / Fot. Arkadiusz Gola / Fot. Arkadiusz Gola

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

ciekawe, ciekawe zdjecia :)) pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.03.2011 09:26

Ciekawy człowiek ,bardzo utalentowany, 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdjęcie z lewej pod tekstem było nominowane w kategorii sport ubiegłorocznego Grand Press Foto, a przedstawia bytomskie podwórko pośród familoków. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ładne zdjęcia robi p. Arkadiusz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krystyno, Polacy pracowali w kopalniach węgla kamiennego na terenie Belgii. Były regiony na których ludność uważała że to Francja. I jeżeli tak było, należy wyciągnąć odpowiednie wnioski i tok rozumowania. Życzę Ci, żebyś odnalazła to miejsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chcialbym pomoc, ale nie potafie. Ja też zgłebiam historie rodziny. W każdym kraju istnialy jakies urzedy gornicze, Pewnie pozostaly archiwa, rejestry zalog. Trzeba poszukać. Uklony

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze wiedzieć, że w Calais jest taka wystawa. Sympatycznie, że rodak został zauważony. Od kilku lat szukam kopalni węgla we Francji, w której pracował mój dziadek. W Calais niczego się nie dowiedziałam. W Lewarde również nie... Może kiedyś przy okazji podobnej imprezy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.