Facebook Google+ Twitter

Pokazy nowych filmów z Finlandii w Muranowie

Do 6 grudnia będzie można zobaczyć nowe kino fińskie w warszawskim kinie Muranów. W ramach przeglądu zostaną zaprezentowane takie filmy, jak "Moje matki", "Męska robota" czy "Białe miasto".

Plakat filmu "Białe miasto" ("Frozen City") / Fot. http://www.solarfilms.com/Niedawno odbył się w stolicy przegląd filmów czeskiego reżysera - Jana Sveraka. Najwyższy czas, aby warszawiacy poznali kino fińskie. Wbrew pozorom, mieszkańcy tego zimnego kraju, położonego na północy, nie tworzą filmów pozbawionych emocji. Organizatorzy zapewniają, iż podczas przeglądu będziemy mieli okazję zobaczyć obrazy przejmujące i emanujące autentyzmem.

Na początek - w sobotę, o godz. 11, odbędzie się pokaz fińskiej bajki "Turilas i Jäärä" przeznaczonej dla najmłodszych widzów. Przegląd filmów dla dorosłych rozpocznie się w poniedziałek, kiedy o godz. 20 zostanie zaprezentowany obraz "Moje matki" Klausa Härö. To opowieść o losie Eero - małego chłopca żyjącego w świecie ogarniętym wojną. Na froncie traci ojca, a następnie matka dla zapewnienia mu bezpieczeństwa wysyła go do neutralnej Szwecji. Dziecko nie rozumie jej decyzji, czuje się opuszczone i zagubione w nowej rzeczywistości.

We wtorek o godz. 20 będziemy mogli zobaczyć "Męską robotę" w reżyserii Salmenperä. Film ten został już zaprezentowany na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Porusza bardzo kontrowersyjny temat męskiej prostytucji. Juha, ojciec trójki dzieci i przykładny mąż postanawia zacząć w ten sposób zarabiać, aby zapewnić rodzinie godne życie. Zmaga się z wyrzutami sumienia i poczuciem wstydu. Młody reżyser opowiada tę historię w sposób przejmujący i bolesny.

"Żywym i umarłym" zostanie zaprezentowany w środę o godz. 20. W swoim obrazie Paljakka przedstawia emocje rodziny związane ze stratą dziecka. Młodszy syn ginie na podwórku domu w nieznanych okolicznościach. Matka nie potrafi uporać się z rozpaczą i bólem, ojciec zaś nie radzi sobie z przejęciem obowiązków głowy rodziny od załamanej żony. Starszy syn czuje się zagubiony i odrzucony. Poruszający jest fakt, iż scenariusz został napisany w oparciu o prawdziwe wydarzenia.

Ostatni z filmów cyklu zostanie wyświetlony w czwartek o godz. 20. "Białe miasto" Louhimiesa to drugi film tego utalentowanego fińskiego reżysera. Bohaterem opowieści jest pechowy taksówkarz Veli-Matti. Porzucony przez żonę, odsunięty od dzieci, zostaje oskarżony o morderstwo, którego popełnienia sobie nie przypomina. Louhimies pokazuje tragedię człowieka, boleśnie doświadczonego przez życie, pozbawionego niemal wszystkiego. "Białe miasto" to bardzo głęboki i prawdziwy film.

Organizatorami przeglądu są: Ambasada Finlandii, kino Muranów oraz Gutek Film. Bilety na wszystkie seansy kosztują 15 zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

czasami żałuje, że nie mieszkam w Warszawie +za tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.