Facebook Google+ Twitter

"Pokłosie" otrzymało nagrodę Yad Vashem w Izraelu

Najbardziej kontrowersyjny w ostatnim roku film w Polsce: "Pokłosie" w reż. Władysława Pasikowskiego, został nagrodzony przez prezesa instytutu Yad Vashem Avner Shalev na Festiwalu w Jerozolimie.

 / Fot. Materiały promocyjneFilm Pokłosie w reżyserii Władysława Pasikowskiego opowiada tragedię polskiej wsi, w której dochodzi do zamordowania grupy Żydów przez jej mieszkańców podczas II wojny światowej. Dramat z przeszłości rzuca cień na współczesność, wyzwala potrzebę zadośćuczynienia ofiarom zbrodni, co prowadzi do kolejnej ofiary. Rozliczenie z bolesnymi wydarzeniami z przeszłości ma być formą tego zadośćuczynienia.

Producent filmu Apple Film Production poinformował dziś, że Pokłosie zostało docenione na Festiwalu w Jerozolimie, który właśnie się zakończył (4-13 lipca br.). Otrzymał nagrodę Prezesa Yad Vashem, Avnera Shaleva. Jury orzekło, że "Pokłosie" to sugestywna podróż w głąb ciemnych mroków Holocaustu. Film, który rozliczając się z bolesnymi wydarzeniami historycznymi, jednocześnie wskazuje na ich żywą obecność w naszej teraźniejszości”.

Nagroda festiwalowa jest drugim w ostatnim czasie prestiżowym wyróżnieniem dla Pokłosia. W czerwcu twórcy filmu odebrali Orły Jana Karskiego, co stanowi znamienny przypadek, gdyż po raz pierwszy w historii Orłów Karskiego to film, a nie osoba lub instytucja, został odznaczony tym prestiżowym wyróżnieniem. Do tej pory Orły Karskiego odbierali m.in. Karol Modzelewski, Lech Wałęsa, Oriana Fallaci, Elie Wiesel, Jacek Kuroń, ks. Józef Tischner, Tadeusz Mazowiecki, Marek Edelman, Aleksander Kwaśniewski, Michaił Gorbaczow, ale także "Tygodnik Powszechny" i Instytut Hoovera oraz waszyngtońskie Muzeum Holocaustu.

Wcześniej film Pasikowskiego został zauważony w Polsce: otrzymał nagrodę dziennikarzy na Gdynia Film Festival, jak również siedem nominacji do Orłów, nagród Polskiej Akademii Filmowej (w tym za najlepszy film). Polska Akademia Filmowa nagrodziła film dwoma Orłami: za najlepszą rolę męską dla Macieja Stuhra i za najlepszą scenografię autorstwa Allana Starskiego. Film otrzymał również nagrodę Srebrnego Grona na festiwalu w Łagowie.

Lubisz oglądać dobre polskie filmy w telewizji, ale nie wiesz, co jest emitowane? Sprawdź program tv!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Wszystko ładnie, są zachwyty bo przyjęto bezpieczną linię fabularną zapewniającą sukces. To tak jak kręcenie w USA filmu o dzielnych żołnierzach wyswabadzających Irak. Ciekawy jestem czy podobnie zrealizowany film (równie dobry) o Żydach z NKWD też by został tak ciepło przyjęty przez instytut Yad Vashem. Odpowiedź właściwie znam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry, więc z pewnością nagrodzą go nie tylko Żydzi z Yad Vashem. Liczymy Maćku na wysoką ocenę twojego zaangażowania przez jury w Cannes i Los Angeles i w Chinach. Prawdziwa sztuka nie propaganda zabłyśnie nam wszędzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo to bardzo dobry film po prostu jest...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.07.2013 13:26

Ten wspaniały film został OPLUTY (i to jest najdelikatniejsze słowo) przez PLAY i Stuhra w reklamie abonamentu telefonicznego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Owszem "Pokłosie" to jeden z lepszych polskich filmów. Jednak oczywiście znaczna ilość nie umiała przyjąć go jak powinno. Moim zdaniem Polacy nie są tak święci jak im samym się wydaje ale nie ma co generalizować całego narodu! Zło nie zależy od narodowości, koloru skóry czy wyznania... ale niektórzy są zbyt ciemni by to zrozumieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.