Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5147 miejsce

"Pokłosie" wywołało trzęsienie ziemi. Cenzura w Ostrołęce?

Nowy obraz Władysława Pasikowskiego wywołał silne trzęsienie ziemi w Polsce. Zatrzęsło również Ostrołęką, po wzbudzającej kontrowersje decyzji dyrektora Ostrołęckiego Centrum Kultury o zdjęciu filmu "Pokłosie", jeszcze przed premierą, z repertuaru kina Jantar.

 / Fot. Materiały prasowe- Zależy co rozumiemy przez stwierdzenie "zdjęcie z repertuaru" - pyta retorycznie Bogdan Piątkowski, dyrektor Ostrołęckiego Centrum Kultury. - Film nie był w ogóle ujęty w repertuarze, miał być pokazany jednorazowo na forum Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Rejs" - tłumaczy dyrektor.

Tydzień temu "Tygodnik Ostrołęcki" opublikował artykuł, w którym zarzucał dyrektorowi, iż ten ugiął się pod naciskiem politycznym i z tego właśnie powodu film nie będzie grany w Ostrołęce, mimo zapowiedzianej grudniowej premiery.

- Dla mnie, o ile to prawda, zaistniała sytuacja jest bezceremonialnym przykładem cenzury - oburza się Mirosław Dąbkowski, radny PO w Ostrołęce. - Wracamy tym samym do komuny, a każdy obywatel powinien mieć możliwość wyboru, co oglądać, a czego nie - dodaje radny.

- Nie było absolutnie żadnych nacisków ze strony PiS - odbija piłeczkę Wojciech Dorobiński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ostrołęka. - Mamy sprawy ważniejsze, niż układanie repertuaru kina.

Większa część radnych Ostrołęki nie oglądała jeszcze filmu. Na "Pokłosie" wybiera się, m.in. Krzysztof Czartoryski, radny PiS oraz Mirosław Dąbkowski, radny PO. - Na film pewnie nie zwróciłbym uwagi, ale wzbudził moje zainteresowanie w tej całej scenerii konfliktu - mówi Dąbkowski. Natomiast Czartoryski przyznaje: - Chętnie obejrzałbym film, bo oglądam niemal wszystko, co wzbudza kontrowersje.

Część radnych nie wie nic na temat sporu o film "Pokłosie", albo nie chce rozmawiać na ten temat. Magdalena Jaworska z PiS usprawiedliwiała się brakiem czasu i natłokiem obowiązków. Norbert Dawidczyk z PiS nie wie nic na temat tej sprawy, podobnie jak Sławomir Kot z PO. Jerzy Grabowski z PiS nie chciał udzielić żadnego komentarza, gdyż jak tłumaczył dopiero dowiedział się o konflikcie.

- Narosło sporo nieporozumień przez bezkrytyczne cytowanie mediów za "Tygodnikiem Ostrołęckim", który przygotował artykuł w sposób nierzetelny - żali się Bogdan Piątkowski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

@ Pamiętam jak jedna partia wniosła o zakaz emisji "Czterech Pancernych " , kultowego serialu :((

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wildzę, że Ostrołęka nadal ością niezgody cóż, kto będzie chciał to i tak bez problemu do tego filmu dotrze, a cała afera robi się już kuriozalna. Moim zdaniem, nawet w dyskusjach o "Pokłosiu" powinniśmy się skupić na dziele artystycznym, a nie na całej "otoczce". Film jest sprawnie zrealizowanym, trzymającym w napięciu thrillerem, nie jest to film historyczny. Bronię go, bo mnie się podobał i dał dużo do myślenia o kondycji człowieka jako takiej, bez względu na nacje, wyznania itd...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naprawdę czasem nie rozumiem ograniczenia umysłowego niektórych ludzi, choć wierzę, że 99% Polaków nie widzi w filmie nic złego, a gazety jak zwykle wytłuszczają to, co najbardziej żenujące. Zajadli pseudopatrioci krzyczą "chcemy prawdy! Dajcie nam prawdy!" do telewizora, gdy mówią znowu coś o Smoleńsku, ale jak im się pokaże jak gdzie indziej było naPRAWDĘ (bo mistyczna --PRAWDA-- a to, jak jest "naPRAWDĘ" to wielka różnica, moi drodzy), i to nie dotyczącą nawet ich samych, ani ich rodziny, ani sąsiadów, tylko tendencji społecznych w wojennej Polsce, to jakże się oburzają, jakże sapią, widząc, jak ich jedyny słuszny, bo budowany przez lata światopogląd nagle ktoś śmie zaburzać, wprowadzać jakieś dziwne, niezrozumiałe, a więc na pewno głupkowate i w ogóle niepotrzebne elementy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Póki co, mam dostęp wyłącznie do recenzji:
Michał Walkiewicz (michalwalkiewicz) http://www.filmweb.pl/reviews/Sprawa+kontra+Sztuka-13412
autor: Jakub Demiańczuk http://www.gazetaprawna.pl/licencje#&panel1-5
Dariusz Pawłowski z fragmentami, gdzie film została nzawany "rasistowskim, antypolskim i żydowskim"
link

co potwierdza, że najwiekszym szarganiem polskich świętości jest mówienie o polskim antysemityźmie.
Ciekawa jestem, kto i kiedy poda Pasikowskiego do sądu "za obrazę uczuć".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze nie widzialem, nie dlatego ze nie chcialem... (znow na emigracji nalezy czekac az polska sztuka dotrze).
Mysle ze z tworczoscia nalezy sie obchodzic jak z materialem wybuchowym.
Pokazecie Swiatu polska szkole filmowa, nie pierwszy raz, mam nadzieje ze znowu sie uda.
Niech Swiat oceni malowane obrazki, potem bedziemy komentowac opinie widza.
Moze nastepna kulturalna bomba, jak Oscar dla Indii za uczucia i element uniwersalnych wartosci ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Chętnie obejrzałbym film, bo oglądam niemal wszystko, co wzbudza kontrowersje."

Gość się nieźle wpisuje w XXI wiek i obowiązujące dziś standardy jakości i merytoryczności przekazu medialnego. Ale to tak swoją drogą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

U nas jak zwykle - nawet zwyczajne filmy fabularne mają mieć obowiązkowy charakter propolski i być w 100% zgodne z faktami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.