Facebook Google+ Twitter

Pokochaj matematykę! Przeczytaj "Im więcej dziur, tym mniej sera"

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-11-10 20:57

Holger Dambeck w książce "Im więcej dziur, tym mniej sera", która ukazala się nakładem PWN, oprowadza czytelnika po świecie matematyki i pokazuje ją taką jaką wielu uczniów chciałoby widzieć na lekcjach w swojej szkole - przyjemną i zrozumiałą.

 / Fot. Okładka książki "To czy dziecko matematykę lubi, czy nie, zależy przede wszystkim od tego, z czym jest konfrontowane na lekcjach. Czy wbija mu się do głowy sposoby rozwiązań, czy pozwala, aby kreatywnie rozwijało własne pomysły, które - jako takie - są zauważane".

Matematyka powszechnie uważana jest za jeden z trudniejszych przedmiotów. Jedni ją kochają, a inni wręcz nienawidzą. I choć w dzieciństwie lubili zadania matematyczne i nie sprawiały im one żadnych trudności, w pewnym momencie edukacji pojawiają się z nimi problemy. Co się stało? Czy nagle nasze wrodzone zdolności zanikły, czy to wina nauczycieli i sposobu nauczania?

Jak się okazuje, nastawienie do tej dziedziny nauki można zmienić, bo jak mówi Holger Dambeck "jest ona jak piłka nożna, jak muzyka, jak gra planszowa." Bowiem tak naprawdę matematyka nie polega na tępym wkuwaniu, a na kreatywnym myśleniu.

Wielkie zdumienie budzi informacja, że nawet niemowlaki, które nie potrafią jeszcze mówić, znają elementarną arytmetykę i posiadają zdolność abstrakcyjnego myślenia. Matematyką posługują się również małpy, kruki, papugi, pszczoły, lwy, konie, psy i szczury. I wychodzi im to nawet lepiej niż homo sapiens. Brzmi nieprawdopodobnie? Ale takie są fakty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Zapamiętywanie ciągów cyfr ćwiczy pamięć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W zasadzie nie miałem problemów z matematyką i logicznym myśleniem. Logiczne myślenie jest przydatne i trzeba je rozwijać. Pamięć w nauce języków, opanowywaniu pojęć z każdej dziedziny jest podstawą... Zastanawiam się, do czego jest przydatna zdolność zapamiętywania ciągów cyfr?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.11.2012 01:00

Pokochałem te dziury w serze... Po lekturze tej recenzji straciłem apetyt i żyję miłością do matematyki. W mojej rodzinie była nawet słynna matematyczka, (Rosjanka)Zofia Kowalewska a teść wykładał ją na dawnym SGPiS.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Matematyka to przedmiot, z którym większość uczniów ma duże problemy. Zajęcia z matematyki są często nudne i schematyczne. Myślę, że warto postawić na kreatywny sposób nauki tego przedmiotu. Oby ta książka coś zmieniła. Zawsze to jakiś krok do przyjemniejszej nauki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajna recenzja ! 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tym wkuwaniem, to się zgadza. Matematyka uczy logiki, podobnie jak kiedyś łacina. Fajna recenzja!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.