Facebook Google+ Twitter

„Pokój na wodzie” – podróż tropem starożytnej historii

Roberto Pazzi w powieści „Pokój na wodzie” zabiera czytelników w podróż do starożytnego Rzymu i Egiptu, by skłonić do refleksji na temat przeznaczenia losu jednostek uwikłanych w odwieczny obłęd walki o władzę.

Roberto Pazzi, Pokój na wodzie (La stanza sull'acqua), Wydawnictwo Literackie, Kraków 2013 / Fot. okładka książki Włoski pisarz, poeta, prozaik i dziennikarz Roberto Pazzi, którego najnowsza powieść Pokój na wodzie ukazała się niedawno w polskim przekładzie Moniki Woźniak nakładem Wydawnictwa Literackiego, wyznał, że pomysł na nią zrodził się pewnego lipcowego wieczoru 1986 r., kiedy spoglądał z tarasu hotelowego na Forum Romanum. Powziął wówczas zamiar ożywienia kart historii, której nikłe świadectwa zachowały starożytne kroniki. Okazało się, że zrujnowana przestrzeń starożytnego Rzymu niezmiennie od wieków oddziałuje inspirująco na powstawanie literackich opowieści, skłania twórców do odtwarzania minionych kształtów życia. W tym wypadku spojrzenie na starożytne rumowisko wywołało z przeszłości tragiczną historię Juliusza Cezara. Od jego rozmyślań rozpoczyna się literacka opowieść o losach Cezariona, którego władca imperium spłodził z Kleopatrą, królową Egiptu.

Dość licznie przedstawia się dorobek fabularnych wersji miłości Cezara i Kleopatry. Należy do tych opowieści tragikomedia George`a Bernarda Shawa, ale największy udział w popularyzacji ich historii miał film. Był to ulubiony temat hollywoodzkiej wytwórni filmowej, która z upodobaniem nadawała mu niespotykany rozmach i rozgłos. Dzieje romansu potężnej pary pobudzały wyobraźnię artystów słowa i obrazu, tak więc w zasobach kultury odnaleźć można niejedną relację z triumfalnego wjazdu ambitnej Kleopatry z następcą Juliusza Cezara, Cezarionem do Rzymu. Roberto Pazzi dopisuje do tej historii ciąg dalszy, tworząc własną, wyobrażoną wersję losów Cezariona. Wiadomo, że nie miała ona miejsca, bo według świadectwa Plutarcha ostatni faraon Egiptu, jedyny biologiczny syn Cezara i Kleopatry został zamordowany jako siedemnastolatek na polecenie Oktawiana w sierpniu 30 roku p. n. e. po zdobyciu przez Rzymian Aleksandrii.

Roberto Pazzi zaproponował alternatywną historię Cezariona, korzystając z faktu, że nie jest ona dobrze znana, a przekazy dotyczące jego śmierci nie są jednoznaczne. Powieść Pokój na wodzie jest zatem wykreowaniem dziejów ze znacznym udziałem fantazji autora, niemniej, co trzeba zaznaczyć, z dbałością o koloryt epoki i prawdopodobieństwo wydarzeń. Tak obmyślanej fabule nadał pisarz charakter przypowieści, a więc zdarzenia z odległych czasów uczynił kanwą do odczytań uniwersalnych prawideł dotyczących historii i ludzkiego losu. Nie sposób też odmówić sensacyjnie obmyślanej powieści walorów artystycznych, zapewniających zaciekawienie czytelników. Jakkolwiek akcja toczy się powoli, a narracja nie koncentruje się na wartkim opowiadaniu, ale uwzględnia wejrzenie w motywację działań postaci i ich namysł nad światem, oferuje emocjonującą podróż w czasie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Byłem przez szereg lat w Egipcie i bardzo dziękuję Autorce recenzji za zaproponowanie lektury powieści nawiązującej do historii tego starożytnego kraju

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak tu się nie wybrać w taką egzotyczną podróż!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za wnikliwą lekturę recenzji. Myślę, że książka może zaciekawić poetycką narracją, która w oryginalny sposób zasnuwa historię mgłą niedopowiedzeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna recenzja, miejsca akcji są mi bardzo bliskie i mimo, że podzielam zdanie Krzysztofa, dostrzegłam jednako coś bardzo pozytywnego, a mianowicie pewną dobrą lekcję życia : " ...że nie będą korzystać z dziedzictwa ojców, ale że zostaną zmuszeni samodzielnie wykuć sobie swój los, nadzy, bez żadnej podpory,.."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Recenzja bardzo dobra, ale chyba nie za bardzo lubię takie książki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.