Facebook Google+ Twitter

Pokój, sprawiedliwość i monoteizm w przestrzeni kosmicznej

Iran wystrzelił na orbitę pierwszego satelitę wyprodukowanego w kraju. Obiekt został wsyłany w przestrzeń w okrągłą, 30., rocznicę rewolucji 1979 roku. Ochrzczony przez konstruktorów mianem "Nadzieja", pojazd, wedle słów prezydenta Mahmuda Ahmedineżada ma promować ideę pokoju, sprawiedliwości, monoteizmu w przestrzeni kosmicznej.

bbc.co.uk / Fot. screenWyrzutnia wykorzystana przy wyniesieniu satelity na orbitę, może posłużyć także do wystrzeliwania rakiet. Iran zaprzecza jednak jakoby miał takie plany - pisze Reuters.

Jak czytamy w komunikacie Irańskiej Agencji Informacyjnej satelita został umieszczony na orbicie po to, aby zbierać informacje (dokona pomiarów orbity ziemskiej), a także dać irańskim naukowcom możliwość przetestowania wystrzelonej w kosmos technologii.

Po udanym starcie obiektu prezydent Iranu Mahmud Ahmedineżad stwierdził, że Nadzieja ma "promować ideę pokoju, sprawiedliwości, monoteizmu w przestrzeni kosmicznej".

Iran po raz pierwszy w historii wystrzelił w kosmos obiekt, korzystając tylko i wyłącznie z technologii wyprodukowanej we własnym kraju. Swojego pierwszego satelitę, w 2005 roku, Teheran umieścił w przestrzeni kosmicznej korzystając z pomocy rosyjskich rakiet. W zeszłym roku wspólny chińsko-tajsko-irański satelita został wyniesiony w kosmos z pomocą rakiety zbudowanej w Chińskiej Republice Ludowej.

Zobacz film z wystrzelenia irańskiego satelity.

Źródła: Reuters, IRNA, France24.com, Jerusalem Post, FARS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 05.03.2012 17:34

kto by sie spodziewał ze nawet taki iran bije nas technologicznie na głowe... jak ci azjaci szybko sie uczą!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.