Facebook Google+ Twitter

Pokojowa Nagroda Nobla dla Liu Xiaobo

Tegoroczną Nagrodę Nobla za propagowanie pokoju Akademia Noblowska przyznała Liu Xiaobo.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:VOA_CHINESE_liuxiaobo.jpgChiński dysydent Liu Xiaobo odsiaduje wyrok 11 lat więzienia za „działalność wywrotową”. Jest profesorem literatury chińskiej, od lat walczącym o demokrację w Chinach. Przyznanie mu nagrody może zwrócić uwagę na łamanie praw człowieka w tym kraju.
Chiński rząd niedawno wyraził niezadowolenie z nominacji i ostrzegł Norwegię przed nagrodzeniem Xiaobo.

Polski MSZ wydał następujące oświadczenie w związku z przyznaniem Nagrody Nobla Liu Xiaobo: "Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej docenia tegoroczny wybór Norweskiego Komitetu Noblowskiego i nagrodzenie Pokojową Nagrodą Nobla pana Liu Xiaobo, chińskiego dysydenta odsiadującego w więzieniu 11-letni wyrok za pokojową walkę o prawa człowieka.

Państwa UE, w tym Polska, wielokrotnie rozmawiały z władzami ChRL o Liu Xiaobo, wyrażając zaniepokojenie jego aresztowaniem oraz skazaniem za skorzystanie z przysługującego każdemu obywatelowi ChRL prawa do swobodnego i pokojowego wyrażania swoich poglądów. Unia Europejska wielokrotnie, ostatnio podczas rundy dialogu praw człowieka UE-Chiny 29 czerwca 2010 roku w Madrycie, domagała się też dostępu do informacji o procesie Liu Xiaobo i dalszych jego losach.

Mamy nadzieję, że przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla panu Liu Xiaobo zostanie odebrane przez władze ChRL jako impuls do dalszych wysiłków w budowaniu rządów prawa oraz pełnej realizacji praw i swobód - także politycznych i obywatelskich - przysługujących obywatelom Chin."

Wśród nominowanych do pokojowej Nagrody Nobla pojawiała się też Afganka Sima Samar oraz była prezydent Irlandii i Wysoka Komisarz ONZ Mary Robinson, premier Zimbabwe Morgan Tsvangirai oraz inny chiński dysydent - Hu Jia.

Bukmacherzy obstawiali nazwiska chińskich i afgańskich dysydentów i aktywistów, uznając, że nie są one tak dyskusyjne, jak Nobel przyznany w 2009 roku Obamie, kilka miesięcy po objęciu przez niego funkcji prezydenta USA.

Czytaj też:
Pokojowy Nobel dla Liu Xiaobo ocenzurowany w chińskich mediach
Chiński desydent czy afgańska działaczka
Żona Liu Xiaobo zadowolona z pokojowej Nagrody Nobla dla męża
Chiny potępiają pokojowego Nobla dla dysydenta Liu Xiaobo

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 10.10.2010 16:32

Nagroda od wielu, wielu lat motywowana jest politycznie. Dobrym przykładem jest Wałęsa, Obama... Dlatego jej moralne znaczenie jest niewielkie nie tylko w Chinach. Zresztą tam może wywołać skutki przeciwne do zamierzonych. Przecież Chińczycy głupi nie są. Nawet nie wszyscy Polacy dali się na nią nabrać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ucieszyła mnie ta wiadomość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.