Facebook Google+ Twitter

Pokojowi nobliści w Hiroszimie. Bez Wałęsy i Obamy

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla rozmawiają o potrzebie ograniczenia produkcji broni jądrowej. Zaproszenie na spotkanie odrzucił Barack Obama, a Lech Wałęsa odwołał przyjazd ze względów zdrowotnych.

Barack Obama (z lewej) w towarzystwie Nicolasa Sarkozy'ego. / Fot. PAP/YONHAPHiroszima to miejsce, w którym w 1945 roku po raz pierwszy dokonano ataku atomowego. W jednym momencie zginęło ok. 80 tysięcy ludzi. Jak pisze Gazeta.pl spotkaniu noblistów towarzyszy hasło „Dziedzictwo Hiroshimy; świat wolny od broni jądrowej”. Podczas ceremonii otwarcia uczczono pamięć ofiar ataku, a Akihiro Takahashi opowiedział o własnych przeżyciach tego feralnego dnia. W spotkaniu biorą udział specjaliści od spraw rozbrojenia atomowego.

W spotkaniu nie wziął udziału zeszłoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla Barack Obama. Jak informuje TVP Info powodów nie podano, ale odpowiadający za politykę azjatycką w Departamencie Stanu USA Kurt Campbell, wyraził się pozytywnie na temat starań o świat wolny od broni jądrowej. Jak dotąd żaden z prezydent Stanów Zjednoczonych, które zrzuciły dwie bomby atomowe na Japonię 65 lat temu, nie odwiedził Hiroszimy.

Na szczycie pojawili się m.in. przywódca duchowy Tybetu Dalajlama oraz były prezydent RPA Frederik Willem De Klerk. Zabrakło natomiast tegorocznego noblisty, a zarazem więźnia politycznego, Liu Xiabao. Reprezentuje go Wu'erkaixi, który również brał udział w demokratycznej demonstracji na placu Tiananmen 21 lat temu. Uwięzienie Liu Xiabao również będzie tematem rozmów na spotkaniu na szczycie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 12.11.2010 12:43

Wałęsa dochowuje jednak wierności USA. Pamięta komu swoją nagrodę zawdzięcza. Jest przynajmniej lojalny. To też się liczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.